Meclis Künefe & Cafe

Künefe Cafe, Fransa yönetiminin Hatay’dan çekilmesinin ardından Hatay Cumhuriyeti’nin 1939’da Türkiye’ye katılmasının oylandığı tarihi meclis binasını kullanıyor. Üstelik bu özelliği, isminde kullanarak konuyu normalleştiriyor

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Tarihi meclis binasında
  • Süvari Türk kahvesi bulunuyor
  • Asi Nehri’nin manzarası var

Meclis Künefe Cafe, çok temel bir yanlışın üzerine kurulduğu için mekanın değerlendirilmesi açısından başka konularda söylenecek söz bırakmıyor. Ortada tarihi değerler açısından büyük bir yanlış dururken, ne künefeden ne mekanın hizmet kalitesinden bahsetmek anlamlı oluyor. Çünkü Meclis Künefe Cafe, Fransa yönetiminin Hatay’dan çekilmesinin ardından Hatay Cumhuriyeti’nin 1939’da Türkiye’ye katılmasının oylandığı tarihi meclis binasını kullanıyor. Üstelik bu özelliği, isminde kullanarak konuyu normalleştiriyor.

Asi Nehri’nin hemen kıyısındaki tarihi bina, 1927 yılında Fransız Mimar Leon Beonbenjuda tarafından sinema salonu olarak yapılsa da ihtiyaç nedeniyle  meclis binası olarak kullanılmıştı.  2008 yılında restorasyon çalışması yapılıdı ve Meclis Kültür ve Sanat Merkezi oldu. Künefe kafenin ve kültür merkezinin  açılmasından önce de binanın uygunsuz filmlerin izlendiği bir sinema salonu olarak kullanıldığı biliniyor.

Binanın ‘Kurtuluş Müzesi’ olması için neyinin eksik görüldüğü ve yıllarca neden görmezden gelindiğini merak ediyorum. Hatay halkının bir bölümü ve turizm dernekleri bu konuda eleştiride bulunsa da mevcut durumda şu anda bir değişiklik görünmüyor.

Üstelik binanın kafe olarak kullanılması bir yana, binanın tepesindeki dev tabelayla tarihe dokuya saygılı bir şekilde de kullanılmıyor. Antakya restoranları ve Antakya kafeleri arasında tarihi konakları kullanan işletmecilerin hassasiyetini, meclis binasına yerleşen işletmede göremiyorum.

Kafenin altındaki salona gösterisi ya da tiyatro oyunu olduğu için gelen ünlü isimlerin bu kafede bulunmaları ise kafenin internet sitesinde hem görsel hem video olarak yayınlanıyor.

Künefe hakkında bir şey söylemek gerekirse Meclis Künefe Cafe’nin künefeyi genellikle dilim olarak servis ettiğini söyleyebilirim. Otantik şekliyle bakır tepside yemeyi sevenler için porselen tabakta gelen dilim künefe hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bu farkın lezzet konusunda da fark yarattığını düşünüyorum. Künefenin yanında süt ikramı bulunuyor.

Sadece künefeci değil, kafe servisi de olduğu için kahvaltı çeşitleri bulabiliyorsunuz. Pasta ve tatlı menüsü var. Sıcak ve soğuk içecek çeşitleri geniş, süvari Türk kahvesi bulunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı