Mutfak Sırları (Anthony Bourdain)

Mutfak Sırları, Anthony Bourdain’in restoranların arka bahçesi sayılan mutfaklarda olan bitenleri tüm gerçekçiliğiyle anlattığı hatıratıdır. Anthony Bourdain, asıl adı Anthony Michael Bourdain olan Amerikalı bir yazardır. Yazarlığı dışında şeflik ve aynı zamanda televizyon programcılığı tecrübeleri bulunmaktadır. 2000 yıllarının başında kaleme aldığı Mutfak Sırları isimli kitabıyla edebiyat dünyasında ses getirmiştir.

Asıl adı Kitchen Confidental olan kitap, dilimize Mutfak Sırları olarak kazandırılmıştır. Kitabı bir cümleyle özetlemek için adını dile getirmek yeterlidir. İyi bir şef olan Anthony Bourdain, restoranların arka planında yani mutfağında olup bitenleri tüm gerçekçiliğiyle kitapta paylaşmıştır. Kitap yaklaşık olarak 296 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın çevirisi Dost Körpe tarafından yapılmıştır ve yayını Oğlak Yayıncılık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Mutfak Sırları

Mutfak Sırları, işinde başarılı olan bir şefin çalışma ortamını tüm gerçekliğiyle anlatmaya çalıştığı bir kitaptır. Türü bakımından değerlendirecek olursanız bunu bir tür anı veya hatırat olarak kabul edebilirsiniz. Hayatını bir restoranın mutfağında şef olarak geçiren ve burada yaşadıklarını kaleme alan Anthony Bourdain bu kitap ile mesleğinde karşılaşılabilecek birçok şeye değinmiştir.

Mutfak Sırları kitabı yazarın profesyonel kariyerinin anlatıldığı ve aynı zamanda restoranların arka planının anlatıldığı bir eserdir. Profesyonel aşçılık sektörünün işleyişinin anlatıldığı kitabın en büyük özelliği ise gerçekçi olmasıdır. Yazar bu yeri kitabında bazen yoğun, bazen memnun olunmayacak bir alan ve bazen ise tehlikeli bir alan olarak tanılamıştır. Yazara göre bu işi yapabilmek için profesyonel yaklaşmak gerekmektedir. Bu işi yapmak için aşçılığı bir hobi olarak görmemek ve gerçekleri kabul etmek gerekmektedir.

Kitabın anlatım dili ise herkesi şaşırtacak bir biçimdedir. Yazar olabildiğince detaya değinmiştir ve restoranların arka planında neler olup bittiğini gözler önüne sermiştir. Buna yemeklerin nasıl yapıldığı ile ilgili sırlar, bayat olan ürünlerin nasıl fark edildiği ve müşteriyi kandırmak için uygulanan çeşitli numaralar dahildir.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Kitabın konusu belki ilginizi çekmeyebilir. Ancak sık sık dışarıda yemek yiyen veya aşçılığa meraklı olan bir bireyseniz bu kitap sizin hoşunuza gidebilir. Bunun yanında eğer restoranların arka planında yani mutfağında neler olup bittiğini merak eden meraklı bir kişiyseniz bu kitap önemli ölçüde merakınızı giderecektir.

Kitabın farklı olmasını sağlayan bir diğer önemli unsur ise üsluptur. Yazar Anthony Bourdain kendine has üslubuyla olanları anlatmıştır. Bu üslup hem kitaba farklı bir hava katmış hem de olayların daha akıcı biçimde anlatılmasına yardımcı olmuştur. Kullanılan dil eğlenceli olduğu için kitabı okumak konusunda pek zorluk çekmeyebilirsiniz.

Aşçılığa meraklıysanız, bazı yemek pişirme tekniklerine ilginiz varsa ve restoranlarda yemek yemenin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız Mutfak Sırları okumanız gereken bir kitaptır.

Hepinize keyifli okumalar.

* Öne çıkarılmış görsel Çukurcuma Times adresinden alınmıştır.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı