Müzeyyen Antakya

Adını efsanevi Türk sanat müziği sanatçısı Müzeyyen Senar’dan alan restoran, dekorasyonunda da sanatçının fotoğraflarına yer veriyor. Sanatçının yaşamından önemli ve güzel anların sergilendiği köşeler, misafirleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Antakya merkezinde yer alan Müzeyyen Antakya, restore edilen tarihi bir konak içinde misafirlerini ağırlıyor. Antakya’da tarihi konakların içinde hizmet veren birçok restoran, kafe ve otel var. Fakat Müzeyyen, farkını bir konsepte sahip olmasıyla yaratıyor. Adını efsanevi Türk sanat müziği sanatçısı Müzeyyen Senar’dan alan restoran, dekorasyonunda da sanatçının fotoğraflarına yer veriyor. Sanatçının yaşamından önemli ve güzel anların sergilendiği köşeler, misafirleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Taş Konağın içinde sade ve şık bir atmosfer var.

Binanın taş duvarında altın renkli harflerle Müzeyyen yazması, mekana ve Müzeyyen Senar’a gösterilen özeni simgeliyor.  Misafirler, konağın avlusundaki beyaz masa örtülü  ahşap masalarda ağırlanıyor. Mekanın ortasına uzanan zarif ve modern avizenin mekanın ambiyansına öenmli bir katkısı var.

Kendine özgü bir ruhu olan ve Müzeyyen Senar adına ithaf edilen mekanın dikkat çeken detayları var. Bunların başında rakı servisinin üzerinde Müzeyyen yazan çay bardaklarında yapılması geliyor. Müşterilerine geleneksel bir sunum yaparak nostaljik havayı destekliyorlar.Mekan, görünümüyle ağırbaşlı bir sadeliği yakalamayı başarmış.

Mekanın sunduğu lezzetlere bakıldığında mezeler ön plana çıkıyor. Meze çeşitliliği gayet geniş ve ağırlıklı olarak yöresel mezelere yer veriyorlar. Humus, patlıcan salatası, koruk, cevizli biber ezmesi en çok rağbet gören mezelerin başında geliyor. Çiğ köftenin orijinal haline uygun olarak etle yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Yaklaşık 25-30 meze çeşidi arasından seçim yaptıktan sonra ana yemek olarak saç kavurmayı tavsiye ediyorum. Gecenin sonunda ise kabak tatlısı varsa mutlaka denemenizi isterim.

Müzeyyen de canlı fasıl olmasa da Türk sanat müziği dolu bir meyhane akşamı yaşamak mümkün. Önemli bir sanatçının adının ve şarkılarının yaşatılması adına açılan bu mekanda bulunmak insana tatlı bir huzur veriyor.

Servis personeli ilgili davranıyor. Fiyatlar mekanın kalitesine göre normal seviyelerde. Farklı kişi sayılarına göre oturma düzenleri mevcut. Yine de gelmeden rezervasyon yaptırmak da fayda var. Antakya restoranları arasında farklı bir konsept yaratması nedeniyle görülmesi gereken mekanlar arasında olduğunu düşünüyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı