Persepolis (Marjane Satrapi)

Persepolis, İran İslam Devrimi’nin bir çocuğun gözünden akıcı, basit ama etkileyici biçimde anlatıldığı ses getiren bir çizgi romandır. Marjane Satrapi, aslen İranlı olan Fransız bir yazardır. Satrapi’nin Kaçar Türklerine dayanan bir kökeninin olduğu düşünülmektedir. Çizgi roman ve çocuk kitapları üzerine yoğunlaşan bir yazar olan Satrapi, aynı zamanda film yönetmenliği de yapmaktadır. Yazarın Embrodories, Chicken with Plumps ve Persepolis adında üç önemli eseri bulunmaktadır.

Persepolis, Marjane Satrapi’nin çocukluğunu betimlediği bir otobiyografi kitabıdır. Satrapi, İslam Devrimi yaşandığı sırada ve sonrasında geçirdiği çocukluk dönemini bu kitapta anlatmıştır. İlk olarak Fransızca basılan kitap daha sonra birçok dile çevrilmiş ve dünyanın birçok yerinde yayınlanan bir eser haline dönüşmüştür. Persepolis aynı adıyla dilimizde Minima tarafından yayınlanmıştır.

Persepolis

Persepolis, Marjane Satrapi’nin çocukluk dönemlerine denk gelen İslam Devrimi sırasında İran’ın kültürel tanımlaması ile başlamaktadır. İlk bölüm aynı zamanda yazarın kendini tanımladığı bölümdür. Bir sonraki bölümde ise yazar ivme kontrol edilemezse devrimin bir işe yaramayacağından söz etmekte ve o dönem yaşanan hareketlenmelere değinmektedir. Devrimden söz edilirken bir sonraki bölümde İran’ın politik geçmişi anlatılmakta ve Marjane Satrapi aile geçmişiyle ilgili gerçeklerden söz etmektedir.

Bir sonraki bölümlerde ise İran’da o dönem yaşanan sosyal sınıf ayrımlarına değinilmektedir. Bu sosyal sınıf ayrımlarının ne olduğunu acı bir tecrübeyle öğrenen olan yazar, altıncı bölüme gelindiğinde ise monarşinin çöküşünden söz etmektedir. Diğer bölümlerde İslam Devrimi yıllarına ait önemli bilgiler paylaşılırken, son iki bölüm savaşın gerçekte ne olduğu ve özgürlüğün bedelinin anlatıldığı kısımları oluşturmaktadır.

Çizgi Romanla Çocukluk Yıllarında İslam Devrimi

İran İslam Devrimi. Bazıları için yönetimsel anlayışından değişmesinden çok sosyal açıdan yaşanan değişimler değerlidir. Bu değere inananlar bu harekete Kültür Devrimi der. Bu değişim yılları ülke için sancılı geçer. Protestolar, tutuklamalar ve ölümler her günün olayları arasında kendisine yer bulur. İnsanlar için yaşamak zordur. Sosyal sınıflar ve bu sosyal sınıfların getirdiği türlü zorluklar vardır.

Persepolis, bir genç kızın ve hatta kız çocuğunun bu yıllarda başından geçenleri konu edinmiş bir kitaptır. O buhranlı yıllardan yaklaşık 20 yıl sonra her şeyi net hatırlıyormuş gibi kaleme alan, daha doğrusu çizen yazar; o yıllarda yaşananları gayet basit ve anlaşılır bir dille okuyucuya aktarmaktadır. Bu basit ve anlaşılır dil kitabın başarılı olmasını sağlayan en önemli özelliklerden birisidir.

Kitabı okurken kendinizi o günlerde yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu durum hayata bakış açınıza göre farklılık gösterebilecektir. Yarın bir gün aynı değişimi yaşayacak bir ülke olsak, ben bunu fark etmiştim diyebilirsiniz. Kitapta anlatılanlar çok büyük oranda olmasa bile bugün yaşadıklarımızla ilgili benzerlikler taşıyor.

Tarih kitapları okumak herkesin seveceği bir şey değildir. Çizgi roman okumak diğer kitaplara çok daha kolay ve sürükleyicidir. Yazar Satrapi’nin mükemmel ve basit anlatımıyla İran tarihine göz atabileceğiniz gibi toplumsal değişimin ve yaşanan olayların bir çocuğun gözünden nasıl gözüktüğünü Persepolis ile fark edebilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı