Petek Pastanesi

Petek Pastanesi, İskenderun hatta Hatay’ın en eski pastanesi olarak biliniyor. 1942 yılında Rizeli Hasan Usta’nın Rusya’da öğrendiği pastacılık, daha sonraki yıllarda İran’da çalışmasını, ardından İskenderun’da pastane açmasını sağlıyor.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Künefesi ve baklavası meşhur
  • Pasta ve tatlıları günlük yapılıyor
  • Menüsü çok geniş
  • Ortamı nezih

Petek Pastanesi, İskenderun hatta Hatay’ın en eski pastanesi olarak biliniyor. 1942 yılında Rizeli Hasan Usta’nın Rusya’da öğrendiği pastacılık, daha sonraki yıllarda İran’da çalışmasını, ardından İskenderun’da pastane açmasını sağlıyor. Hasan Usta, oğlu Tevfik’e de mesleği öğretiyor ve kendisi gibi yetiştiriyor. Bugün Tevfik ustanın 70 yaşının üzerinde olan oğlu Necati Alpagül,  müşterilerini ağırladıkları ilk dükkanlarını anlatırken “4 metreye 4 metreden fazla değildi.” diyor. Bugüne kadar hem dükkanlarını hem de şöhretlerini geliştirmenin sırrını; temizliğe, iyi malzemeye ve müşteri memnuniyetine önem vermeleri olarak açıklıyor.

İskenderun pastaneleri hatta Hatay pastaneleri göz önüne alındığında gerçekten Petek Pastanesi’nin ‘en eski pastane’ unvanının daha ötesinde ‘en iyi’ ve ‘en ünlü’ sıfatlarıyla da birlikte anmak gerekiyor.  Tarihi pastaneler,  genellikle gelişim konusunda muhafazakar bir tutum takınıp bundan zarar görürler. Alpagül ailesinin kuşaktan kuşağa işlerine olan tutkunun aktarılması, genç kuşağın işe sahip çıkması güncelliği ve çeşitliliği her geçen yıl artırıyor. Petek Pastanesi’nin yanı sıra İskenderun’da bulunan  Petek Cafe ve Petek Kuzine de aile tarafından işletiliyor.

Künefe başta olmak üzere Petek Pastanesi’nin meşhur olduğu birçok tatlı var. Fakat benim için en önemli detay, menünün bu kadar geniş olmasına rağmen her ürünün lezzet açısından hakkının verilmesi. 40’dan fazla çeşit olmasına rağmen ürünler günlük olarak yapılıp tüketiliyor.

Geleneksel tatlılardan modern pastalara, kurabiyelerden lokumlara kadar geniş bir yelpazede çeşitlilik, yüksek bir kalite standardıyla sunuluyor.  Meşhur çeşitlerinden biri olan künefe, iyi ve bol peynirle herkesten tam not alıyor. Baklavaları için cevizleri Maraş’tan geliyor. Geleneksel Türk tatlılarının yanı sıra Halep işi kuru tatlılar da sunuyorlar. Pastaları, lezzeti kadar tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Doğum günü pastalarının dışında özel organizasyonlar için sipariş kabul ediyorlar. Lokumlarına göz attığımda güllü lokum ve narlı lokum öne çıkıyor. Bunun yanı sıra cezerye konusunda da çeşitlilik sunuyorlar.

İskenderun’da artan mekan sayısına ve Adana’daki şubesine baktığımda şube açma konusuna karşı olmadıklarını söyleyebilirim. Ama yine de kaliteyi bozmamak adına bu konuda aceleleri olmadığı da görülüyor.  Mekan hafta sonları kalabalık olsa da,  İnternet sitesinden sipariş kabul etmeleri müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı