Peynirimi Kim Kaptı? (Spencer Johnson)

Peynirimi Kim Kaptı?, insanların yaşanabilecek beklenmedik değişimlere karşı hazırlıklı olmasını öğütleyen eğitici hikayeye sahip bir kitaptır. Spencer Johnson, kitapları birçok farklı dile çevrilmiş Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda bir doktordur. Kitaplarının büyük bir bölümü yoğun kıssalar yani eğitici hikayeler içermektedir. Bu eğitici hikayelerle okuyuculara yaşantılarında kullanabilecekleri kullanışlı bilgiler aktarılmaktadır.

Yazarın en bilinen eseri Who Moved My Cheese? (Peynirimi Kim Kaptı?) isimli kitaptır. Kitabın gençler ve çocuklar için hazırlanmış farklı biçimleri bulunmaktadır. Yazarın en değerli eserlerinden biri olan bu kitabın dışında, The Present ve Peak and Valleys isimli kitaplar dikkat çeken diğer eserleridir.

Peynirimi Kim Kaptı? (Spencer Johnson)

Peynirimi Kim Kaptı?, ilk olarak 1998 yılında yayınlanmış bir kitaptır. Kitap, insanın hayatında yaşadığı beklenmedik değişimlere uyum sağlayabilmesi konusunda ona yardımcı olmaktadır. Normal hayatta ve iş hayatında daha az stres ama daha fazla mutluluk isteyen insanlar tarafından okunmalıdır. Kitabın dilimize çevirisi Nazlı Uzunali tarafından gerçekleştirilmiş, yayını ise Epsilon Yayınları tarafından yapılmıştır.

Peynirimi Kim Kaptı?, dört hayali karaktere sahiptir. Bunlardan ikisi fare, ikisi ise minyatür insandır. Sniff ve Scurry adını taşıyan iki fareye eşlik eden Hem ve Haw adındaki iki minyatür insanın isimleri ise “kararsızlık” manasına gelmektedir. Bu karakterler bir labirentte yaşamaktadırlar. Labirent çevreyi temsil etmektedir. Labirentin içerisinde bir peynir yer almaktadır. Bu peynir, mutluluğu ve başarıyı temsil etmektedir.

Fareler ve insanlar labirentin içerisinde ayrı ayrı gruplar şeklinde peynir arayışındadır. Günün birinde her iki grupta peynirin yer aldığı bir mekan keşfederler. İnsanlar bu mekandan günlük olarak gelip gidip peynir alırlar ve bunu bir rutin haline dönüştürürler. Kibirli bir biçimde hareket etmeye başlarlar.

Aynı mekanı keşfeden fareler ise günün birinde bu mekanda herhangi bir peynir kalmadığını keşfederler. Bu keşiflerine şaşırmazlar çünkü onlar bu duruma zihinsel olarak hazırlıklıdır. Yeni peynir arayışına girişerek yollarına devam ederler.

Günlük rutin peynir alımlarına devam etmek isteyen insanlar bu mekanda peynir kalmadığını gördüklerinde çılgına dönerler. Hem ve Haw birbirini suçlamaya başlar. Bir süre yeni peynir aramak gibi bir şeyle uğraşmazlar. Birbirlerini suçlamaları devam ederken Haw yeni peynir aramalarını gerektiğini dile getirse bile Hem eski rutinden memnun olduğunu ve yeni bir yola çıkmaktan çekindiğini dile getirir.

Sniff ve Scurry ise yeni bir peynir mekanı bulurlar. Hem’i geride bırakıp labirentte peynir arayışına yeniden koyulan Haw ise peynir kırıntıları bulmayı başarır. Haw’ın bu keşfi çok uzun süreli bir arayışın ardından gerçekleşir. Fakat bir süre sonra yeniden boş bir peynir mekanıyla karşılaşır. Haw artık bir şeyleri geride bırakmak gerektiğine inanır ve hayatından mutlu olmaya çalışır. Bulmuş olduğu birkaç peynir kırıntısı ile Hem’in yanına dönme kararı alan Haw, beklenmedik bir tepki ile karşılaşır.

Hem, bu yeni peyniri reddeder. Haw ise kaldığı yerden yeni peynir arayışına devam eder. Günün birinde Sniff ve Scurry’nin bulmuş olduğu peynir mekanını keşfeder. Ancak arkadaşı Hem’in bu keşfi kendisinin sağlaması gerektiğini düşünür. Hem ise bir süre sonra yeni yollar araştırması gerektiğini düşünür. Günlük rutinlere bağlı kalmadan, labirentin farklı farklı bölgelerini araştırmaya çalışır.

“Hayat devam ediyor, bizde devam etmeliyiz.” – Spencer Johnson, Peynirimi Kim Kaptı?

Kaçınılmaz Değişimler ve Uyumun Önemi

Peynirimi Kim Kaptı?, eğitici hikayesi ve verdiği mesajlar gayet açık bir kitaptır. Oldukça kısa bir kitap olması sayesinde kolayca okunabilmektedir. Verdiği mesajlar ise iki cümleyle özetlenebilir. Değişimler kaçınılmazdır ve bunlara uyum sağlamak gerekir.

Kitabın en etkileyici yanı hikayesidir. Hikayede yer alan iki farklı grubun elde ettikleri “başarı” ve “mutluluklara” karşı yaklaşımları tüm gerçekliğiyle olağan mesajı size sunmaktadır. Başarı ve mutluluğu temsil eden peynirin sürekli uğranılan bir mekandan alınıp başka bir yere taşınması karşısında karakterlerin gösterdiği davranışlar günlük hayatımızda gösterdiğimiz davranışların büyük bir bölümüyle özdeşleşmektedir.

Hayatta herkesin hata yapması olasıdır. Bu hataları görmezden gelmek veya bunlara takılı kalmak yerine bunlardan ders çıkarmak gerekmektedir. Bunun için kaçınılmaz değişimlere ayak uydurmamız şarttır. Peynirimi Kim Kaptı? isimli bu kişisel gelişim kitabı bu durumu hikayesiyle etkili bir biçimde size aktarmaktadır.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı