Pöç Kasabı ve Kebap Salonu

Antakyalıların ve turistlerin kebap yemek için uğrak noktalarından biri olan kasap, uzun yıllar boyunca çizgisini koruyarak bir klasik haline geldi.

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Uzun Çarşı içinde, tarihi dokusu var
  • Kliması ve bahçesi var
  • Açık ayran servis ediliyor
  • Fiyatları uygun
  • Tepsi Kebabı ve Kağıt Kebabı meşhur

Antakya kebap kültüründe hem kebap için et alınan hem de mekanda kebap yenilen kasap restoranların önemli bir yeri var. Antakya kasapları denildiğinde ise akla ilk gelen isimlerden biri Pöç Kasabı ve Kebap Salonu. Antakyalıların ve turistlerin kebap yemek için uğrak noktalarından biri olan kasap, uzun yıllar boyunca çizgisini koruyarak bir klasik haline geldi.

Uzun Çarşı’nın içinde ilerlerken sağ tarafta mütevazi kasap vitriniyle karşılıyor. Tabelasında “Bahçeli aile yerimiz içeridedir” yazsa da bilmeyenler için ilk bakışta sadece bir kasap gibi görünebilir. Fakat aslında içeride, girişteki et satış bölümünün dışında 3 katlı bir kebap restoranı bulunuyor. Mekanın uzun masaları aileler ve Antakya’yı gezmeye gelen gruplarla dolup taşıyor. Mekanın taş duvarlarındaki eski Antakya fotoğrafları, içeride tarihi bir atmosfer yaratıyor. Klimalı ve geniş salon, müşterilere rahat bir ortam sağlıyor.  1960 yılından bu yana hizmet veren kasap, tabi ki zamanla birçok tadilatla değişti ve gelişti. Fakat lezzetini ve menüdeki sadeliğini koruduğu için bu sürede şöhretini hep artırdı. Vedat Milor gibi yemek yazarlarının ve televizyon programlarının sık sık ilgisini çekti.

Pöç  Kasap ve Kebap Salonu, Antakya’nın yerel lezzetlerinde öne çıkan kağıt kebabı ve tepsi kebabı konusunda en meşhur mekanların başında geliyor. Birbirine görüntü olarak benzeyen bu iki kebabın dışında menüsünde tepsi kuşbaşı ve lahmacun, meze olarak yoğurtlu patlıcan gibi seçenekler de var.

Kağıt kebabı, etin bıçakla kıyma haline getirildikten sonra sebze ve baharatlarla yoğrulup yağlı kağıda yaklaşık bir santim kalınlığında yayılarak pişirilmesiyle yapılıyor. Tepsi kebabında ise bu karışıma domates ekleniyor, bu da kebabı biraz daha hafif hale getiriyor. Kebaplar pişmiş soğan domates ve biberle servis ediliyor. Masaya ikram olarak yeşillik getiriliyor. Açık ayran olması, küçük gibi görünse de yerel havayı koruyan önemli detaylardan.

Pöç ne demek diye merak edenler için, dananın kuyruk sokumu anlamına geliyor. Silindir şeklinde, içi yumuşak et ve ilikle dolu olan kemiğe hem dünyada hem de ülkemizdeki yerel mutfaklarda değer veriliyor.

Pöç Kasap ve kebap Salonu’nun sahibi Haydar Öter. Güler yüzlü bir yapısı olan Haydar Usta, servis personelinin de öyle olmasına dikkat ediyor. Siparişler karşısında zamanla yarışsalar da, bu konuda her zaman kazandıkları söylenemez. Beklemeyi önceden kabul ederek sipariş vermek gerekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı