Ricky Ricotta ve Kahraman Robot (Dav Pilkey)

Ricky Ricotta ve Kahraman Robot, dünyayı kötülerden kurtarmaya çalışan bir fare (Ricky Ricotta) ve onun robotunun maceralarını içerir. Ricky Ricotta yalnız başına yaşayan bir faredir. Her zaman dilediği şey ise kendisine eşlik edebilecek ve arkadaş olabileceği birisinin olmasıdır. Hayali gerçek olduğunda ise bitmek bilmeyen maceralar başlar. Ricky Ricotta ve kahraman robotu dünyayı kötülerden korumaya çalışır.

Ricky Ricotta ve Kahraman Robot, Kaptan Düşükdon serisinin yazarı Dav Pilkey tarafından yazılmış yeni bir serinin ilk kitabıdır. Kitap kendi dilinde ilk kez 2000 yılında yayınlamıştır ancak 2014 yılında revize edilmiştir. 2016 yılının Mart ayında ise Pınar Gönen‘in çevirisiyle Altın Kitaplar tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Ricky Ricotta ve Kahraman Robot

Ricky Ricotta yalnız başına yaşayan bir faredir. Her zaman yanında olacak ve ona yardım edecek bir arkadaşa sahip olmayı istemektedir. Okula başladığı iki günden itibaren küçük boyu nedeniyle korkutulur. Her zaman “büyük” bir şeyler olmasını diler.

Çılgın bilim adamı fare Dr. Steve McNasty, dünyayı yok etmek için bir robot icat eder. İcat ettiği robot bunu yapmayı reddeder. Çılgına dönen Steve McNasty robotu cezalandırmak ister ama o sırada Ricky Ricotta yaşananlara tanık olur. Doktoru durdurmayı başarır. Ricky Ricotta robot ile arkadaş olur. Onu herkese gösterir ama robot eve sığamayacak kadar büyük olduğu için evin garajında kalır.

Dr. Steve McNasty intikam peşindedir. İntikam planlarının önündeki en büyük engel ise kendi icat ettiği robottur. Sonunda onu ortadan kaldırmak ister ama bu tahmin ettiği kadar kolay değildir…

Eğitici ve Okumaya Teşvik Edici

Ricky Ricotta ve Kahraman Robot kitabı serinin ilk kitabıdır. Serinin kurgusuna göre her kitap belirli bir gezegenden gelen bir kötü karakteri barındırır. Kahramanlarımız bu kötü karakterin planlarını bozar ve dünyayı kurtarır. İlk kitap ise Dünya’dan gelen bir karakteri içerir. Bu karakter Dr. Steve McNasty’den başkası değildir.

Dav Pilkey bu alanda tecrübesiz bir isim değildir. Daha önce kaleme almış olduğu Kaptan Düşükdon serisiyle çocuk kitapları alanında oldukça başarılı işlerin altına imza atmıştır. Kaptan Düşükdon ve Ricky Ricotta serisi arasındaki temel farklılık ise abeslik anlamında biraz daha dozajının düşük olması ve mizahın daha farklı şekilde ele alınmasıdır.

Ricky Ricotta ve Kahraman Robot kitabını okumak oldukça kolaydır. Çocuklarınızın bu kitabı kendi başlarına okuyamayacağını düşünüyorsanız onlara eşlik edebilirsiniz. Okumaya isteksiz olan çocukların ilgisini çekebilecek karakterlere sahip olduğundan okumaya teşvik edici bir niteliğe sahiptir.

Serinin ilk kitabında görülebileceği gibi Ricky Ricotta’nın hikayeleri zorbalıklara ve baskılara karşı ayakta durabilmeyi öğretmektedir. Çocuğunuz yaşayacağı zorlukları başkalarından yardım alarak aşabilmeyi öğrenecektir. Kitabın kahramanları birbiriyle arkadaş olarak belki kendilerinden çok daha güçlü olan kötü karakterlere karşı mücadele etmektedirler.

Eğitici, eğlenceli, okumaya teşvik edici, görsel anlamda doyurucu ve pozitif mesajıyla Ricky Ricotta serisi çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayabilir. Keyifli okumalar ve iyi eğlenceler diliyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı