Saftirik Greg’in Günlüğü 1 (Jeff Kinney)

Saftirik Greg’in Günlüğü 1, aynı isimli serinin ilk kitabıdır. Saftirik Greg’in okul yıllarındaki maceralarını anlatan okuması keyifli bir romandır. Jeff Kinney, asıl adı Jeffrey Patrick Kinney olan Amerikalı bir yazardır. Yazarlık dışında oyun tasarımcılığı, prodüktörlük ve aktörlük yapmıştır. Jeff Kinney edebiyat dünyasında adını kaleme almış olduğu Saftirik Greg’in Günlüğü serisiyle kazanmıştır.

Orijinal adı Diary of a Wimpy Kid olan kitap ve kitap serisi dilimize Saftirik Greg’in Günlüğü olarak çevrilmiştir. Yaklaşık olarak 220 sayfadan oluşan kitabın yayını Epsilon Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir. Saftirik Greg’in Günlüğü serisinde toplam 10 kitap bulunmaktadır. Burada bahsedeceğim kitap ise seri ile aynı adı taşıyan ilk kitaptır. Eğer kitabı okuduktan sonra keyif aldıysanız serinin geri kalan kısmını da okuyabilirsiniz.

Saftirik Greg’in Günlüğü 1

Saftirik Greg’in Günlüğü, Greg Heffley adındaki bir çocuğu okulda yaşadıklarını konu alan gerçekçi mizah kurgusuyla bezenmiş bir roman serisidir. Serinin ilk kitabı olan Saftirik Greg’in Günlüğü 1 ise Greg’in maceralarına eşlik etmeye başlayacağız ilk kitap olacaktır.

Gregory Heffley veya kısaca Greg Heffley, kitabın ana kahramanıdır. Greg, ailesi, arkadaşları ve okuluyla sürekli problem yaşayan bir çocuktur. Komşularıyla iyi geçinmeye çalışır ama başarılı olamaz. Genelde onlardan aldığı dönüşler pek istediği gibi olmaz.

Rowley Jefferson, Greg’in en yakın ve en sadık arkadaşıdır. Greg ne derse Rowley onu yapmaya çalışır. Ancak Rowley daima tatile çıkmak ister ve bu durum Greg’i çileden çıkartır. Yine de Greg için vazgeçilmez bir dosttur.

Greg’in iki kardeşi vardır. Kardeşlerinden birisi üç yaşlarındaki Manny‘dir. Manny asla sorun yaşamayan bir çocuktur. Bir şekilde kendini beladan uzak tutmayı başarır. Her ne kadar bazı durumlarda gerçekten başı belaya girecek olsa bile yine paçayı kurtarır.

Greg’in bir diğer kardeşi ondan büyük olan Rodrick‘tir. Rodrick fırsatçı ve asi ama aynı zamanda uykucunun birisidir. Rodrick bulduğu her fırsatta Greg’i utandırmaya çalışır. Eline ne tür fırsat geçerse geçsin bunu değerlendirir. Greg zor durumda kaldıkça bundan keyif alır.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Bir yetişkin olarak kitabı elinize aldığınızda belki beklentilerinizi karşılayacak bir kitap olmayabilir. Nitekim, amacınız nadiren bulunan komedi ve mizah ile donatılmış bir roman okumak ise Saftirik Greg’in Günlüğü 1 ve geri kalan kitapları bunu size sunmaktadır.

Aslında bu kitap ve dolayısıyla seri bir başarı öyküsünün kendisidir. Yazarımız Jeff Kinney, Greg’in maceralarını normalde Wimpsy Kid adındaki sitesinden sunmaktadır. Sunduğu maceralar okuyucular tarafından büyük bir ilgiyle karşılaşınca ve sürekli ortaya konan çalışmaların basılı olarak ne zaman çıkarılacağı sorulunca Jeff kolları sıvar ve Greg’in maceralarını kitap haline dönüştürerek okuyucularla buluşturur.

Bunu bir başarı öyküsü olarak görmemiz gerekir çünkü Greg neredeyse 20 milyon kişi tarafından okunan bir macera dizisine sahip olmuştur. Rakam oldukça büyük öyle değil mi? İnsanların gülmeye ihtiyacı olduğunu düşünürsek az bile diyebilirim.

Greg’in maceraları ilk kitabı Saftirik Greg’in Günlüğü 1 ile sizleri bekliyor. Alıp okumaya başladığınız andan itibaren Greg’e maceralarında eşlik ederken aynı zamanda gülümseyebilir veya kahkahalar patlatabilirsiniz.

Unutmadan belirtmeliyim. Greg’in maceraları aynı isimle film dünyasına da kazandırılmıştır. Her zamanki gibi filmi izlemeden önce mutlaka kitabı okumaya özen gösterin. Emin olun izlediğiniz filmden bu şekilde daha fazla keyif alırsınız.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı