Senli (Merve Akıncı)

Bu aralar WattPad’ten çıkıp gelen yazarların kitapları yayıncılar tarafından ilgi görüyor. Merve Akıncı bu yazarlardan birisi. WattPad’te yayınladığı çalışmalarıyla fark edildi. Bugün ise başarısını bir adım öteye taşımak için uğraşıyor.

Kitabı sosyal medyadan öğrendim. Sanırım ilk olarak WattPad‘te yayınlamış olması kısa sürede duyulmasını ve yayılmasını sağlamış. Bu ara çok sık kitap okumak istediğim için bir kitaba başlamalıydım. Senli okuyacağım kitap oldu. Kitabı ise okumaya başladıktan kısa süre sonra bitirdim.

Senli (Merve Akıncı)

Merve Akıncı’nın yazdığı Senli isimli kitapla ilgili düşüncelerime aşağıdan ulaşabilirsiniz. Kolay okunması için yorumlarım çeşitli alt başlıklara ayrılmıştır. Hangisine göz atmak istiyorsanız doğrudan geçiş yapabilirsiniz. Olabildiğince hikayeye yönelik bilgiler vermekten kaçınmaya çalıştım.

Kitabın Anlatımı

Kitabın anlatıma değinerek klasik başlangıcı yapayım. Teknik olarak yazarın yoğun bir biçimde “birinci şahıs anlatıcı” kullanmıştır. Kitaptaki olaylar, kitabın ana karakteri Bahar tarafından anlatılmaktadır. Ana karakter Bahar’ın bir diğer ana karakter Karan’ın yaptıklarını anlatırken karşımıza çıkan “ikinci şahıs” nitelendirmeler ise aklınızı karıştırmamalıdır.

Bu nitelendirmelerle çok sık karşılaşmıyorsunuz. Fakat anlatımı güçlendirmek için gerekli görüldüğünü çok net belli oluyor. İki farklı anlatım arasında geçişlerde sorun yaşamıyorsunuz. Anlatımın akıcı bir dille yapılmış olması bu konuda işinizi kolaylaştırıyor.

Bir romantik öykü veya aşk hikayesi için doğru tonlamanın ve anlatımın tercih edildiğini düşünüyorum. Merve Akıncı’nın bu konuda hakkını teslim etmek gerekiyor. Çünkü sırf bu akıcı ve etkileyici anlatımdan ötürü kitabı okumanızı tavsiye edebilirim.

Kitabın Teması

Çok fazla detaya girmek istemiyorum çünkü detaya girersem size kitabın içeriğiyle ilgili bir takım bilgiler sunmuş olacağım. Kitap Bahar adındaki kızın, Karan adındaki kişiye karşı olan platonik aşkını konu ediniyor.

Bahar’ın yaşadığı karşılıksız aşk ve bunu okuyucuya anlatması dışında dışında kitapta bulabileceğiniz ekstra bir şeyler yer almıyor. Kitap bir aşk romanı ve bu özgünlüğünü hikaye boyunca korumayı başarıyor.

Kitabın Türü

Kitabın teması aslında her şeyi ortaya koyuyor. Kitap rahatlıkla aşk kitapları ve romantik kitaplar arasında yer alabilir. Kitabın günlük şeklinde yazılmış olması kurgusal bir hikaye olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Merve Akıncı kendi yaşadığı platonik aşkı günlük olarak yazıp yayınlamış olsaydı bu kitaba günlük diyebilirdim.

Bugüne kadar pek çok aşk kitabı veya romanı, romantik kitap ve sevgiyi konu alan kitaplar okudum. Her birini tek tek hatırlayabilmem mümkün değil. Bu nedenle bu kitabın diğer kitaplara göre durumunu çok fazla irdelemeyeceğim. Klasik aşk romanlarından farklı olarak günlük biçiminde anlatılmış olması farklı olmasını sağlıyor.

Merve Akıncı Hakkında

Merve Akıncı hakkında edinebildiğimiz bilgiler sosyal medya hesaplarında ve WattPad’te paylaştığı bilgilerden ibaret. 1993 doğumlu olan Merve Akıncı, Ankara’da yaşıyor. Yazarın ilk kitabı “Şahmelek” 2015 yılında Müptela Yayınları‘ndan yayınlamıştır. Kitap kronolojisine kısaca göz atmak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Şahmelek (Müptela Yayınları, 2015)
  • Senli (Müptela Yayınları, 2015)
  • Efsunlu Adamlar Kod Adı 1.88 (Müptela Yayınları, 2015)

Merve Akıncı’nın kitap olarak yayınlanmayan iki adet çalışması bulunmaktadır. Bunlardan birisi “Yirmi Altı” adını taşımaktadır. Diğeri ise Efsunlu Adamlar’ın seriye dönüştürüleceği sinyalini veren “Efsunlu Adam Kod Adı: Cambaz” isimli çalışmadır. Merve Akıncı’nın WattPad hesabı mandalinagibi adını taşımaktadır. Hikayelerini okumak istiyorsanız oraya göz atabilirsiniz.

Yazarın diğer kitaplarını ve kitap olmayan çalışmalarını okuma fırsatım olmadı ama en kısa zamanda okuyacağım. Neden Senli kitabından başladığımı bilmiyorum ama iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Senli Kitabının İçeriği Hakkında Bilgi

Merve Akıncı, Bahar adındaki bir kızın Karan adındaki erkek arkadaşına karşı duyduğu aşkı anlatmaktadır. Bahar kendi halinde bir kızdır ama Karan’a duyduğu aşk, platonik bir aşktır. Karan başkasını sevmektedir ve Bahar’a iyi davranmamaktır. Bahar ise bağlılığını sürdürmektedir.

Kitapla ilgili daha fazla bilgi vermek istemiyorum çünkü ne kadar fazla bilgi verirsem olay kurgusunu bir o kadar ifşa etmiş olacağım. Olabildiğince kapalı bir anlatım ile Senli kitabının içeriği yukarıda bahsettiğim şekildedir.

Senli Hakkında Görüşlerim

Ne yalan söyleyeyim WattPad’in eskisi kadar kaliteli olduğunu düşünmüyorum. Her geçen gün kalitesini yitiriyor ama gerçek anlamda iyi çalışmalar ortaya koyan yazarlar daima kendini belli ediyor. Merve Akıncı bunlardan birisi. Onun için WattPad üzerinden fark edilmiş olmasına rağmen çok iyi çalışmalar ortaya koymuş diyebilirim.

Senli kitabının akıcı bir dili var. Kitaba başlamadan önce anlatılacak hikayenin düz ve sıradan bir aşk hikayesi olacağını düşünmüştüm. Olay kurgusu içerisinde yer yer değişimlere ve kırılmalara yer verilmiş olması bu düşüncemi haksız çıkardı. Bunların hikayeyi farklılaştırdığını özellikle dile getirmeliyim.

Aşk, sevgi ve romantizmle ilgilenmeyen birisi bu kitabı okumamalıdır. Bu kitap size aşk kitaplarını sevdirecek bir kitap değildir. Bu kitabı okumak ve anlatılanları anlamak için aşk, romantizm ve sevgi gibi konularla ilgileniyor olmalısınız. Bu konularla uzaktan veya yakından ilgilenmediğiniz halde kitabı okuduysanız muhtemelen kitap sizi aşktan soğutmuştur.

Merve Akıncı’nın diğer kitaplarını okuyacak mıyım? Evet, Senli dışında yayınlanan diğer kitaplarını mutlaka okumayı düşünüyorum. Bu denli güçlü oluşturulmuş bir olay kurgusu, akıcı ve etkileyici bir anlatım, seçilen aşk konusunun farklı anlatılışı hepsinin bir yazar için değerli olduğunu düşünmekteyim.

Merve Akıncı’nın Senli isimli kitabını okumanızı tavsiye eder miyim? Evet, aşk kitapları okumak istiyorsanız Senli isimli bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Fakat bu tür konulardan hoşlanmıyorsanız uzak durmanız gerektiğini tekrar belirtmeliyim. Senli romantik bir kitaptır. Romantizmden hoşlanan ve romantizmle ilgilenen herkesin bu kitabı seveceğini düşünüyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı