Sessiz Bahar (Rachel Carson)

Sessiz Bahar, çevrenin korunması ve bilinçlenmeyi araştırmalara dayanarak anlatmayı başarabilen Rachel Carson tarafından yazılan bilimsel bir kitaptır. Rachel Carson, asıl adı Rachel Louise Carson olan Amerikalı bir yazardır. Deniz biyoloğu olan yazar, kaleme almış olduğu Silent Spring (Sessiz Bahar) kitabıyla doğa dostu kişilere ilham kaynağı olmuştur. The Sea Around Us, The Edge of the Sea ve Silent Spring yazarın en önemli eserleridir.

Orijinal adı Silent Spring olan kitap çevre ile ilgili yazılmış bilimsel bir eserdir. Böcek ilaçlarının gelişigüzel kullanılması sonucu çevreye verilen zararın anlatıldığı kitap, insanın yaşadığı çevreye verdiği zararı en çarpıcı biçimde anlatan eserlerin başında gelmektedir. Dilimize Sessiz Bahar olarak kazandırılan kitabın çevirisi Çağatay Güler tarafından yapılırken, yayını Palme Yayıncılık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sessiz Bahar (Rachel Carson)

Sessiz Bahar teması oldukça güçlü olan bir kitaptır. İnsanların yaşadıkları çevreye verdikleri zararların aktarıldığı önemli eserlerin başında gelmektedir. Rachel Carson’un en önemli tezi kontrolsüz bir biçimde kullanılan böcek ilaçlarının çevreye zarar verdiğidir. Rachel Carson’un kitap boyunca değindiği ve hatta tüm başlıkları kapsayan durum bundan ibarettir. Böcek ilaçlarının çevreye verdiği zararlar ve hatta insanların zehirlenmesine yol açmaları ve kansere sebebiyet vermeleri kitabın genel konusudur.

Sessiz Bahar: Bilgi, Bilinç ve Çevrenin Korunması

Bazı kitaplar vardır. Komplo teorisi bunlar gerçek olamaz diyecek kadar ileri gidebiliriz. Doğayı sevip sevmediğimiz bir şeyi değiştirmez. Bir kitapta yazılanlara inanmayacak kadar gözlerimizi kapatmış durumdaysak bizim için bir anlamı yoktur zaten. Dünyanın en önemli sorununu anlatsa bile o kitap bizim için komplodan ibarettir.

Doğa savaşçılarına saygım var. Bu saygı belirli sınırları kapsıyor. Kalkıp hiç olmayacak bir biçimde protestolara girişip dikkat çekilmeye çalışılması başka bir şey, yapılmayanı yapıp bir akıma ve belki de yıllara katkı sağlamak başka bir şey. Rachel Carson bunu başarmış bir isim. Kaleme aldığı Sessiz Bahar ile bir bölgede yaşanan ani kuş ölümlerini inceleyerek kullanılan böcek ilaçlarının çevreye olan etkisini ve ekolojiyi bozduğunu tespit etmiştir.

Kitap başlangıçta çok tepki çekmiştir ama yıllar içerisinde araştırmaların sonuçları değerli bulunmuştur. Kitap birçok yerde ayın kitabı veya yılın kitabı gibi ödüllere sahip olmuştur. Ancak, kitabın asıl önemli özelliği kendimizi zehirlemeye devam ettiğimizi bize göstermesidir.

Aslında yazarın bize anlatmak istedikleri farklıdır. Yazar böcek ilaçlarının kullanımına karşı değildir. Yazar böcek ilaçlarının gelişigüzel kullanımına karşıdır. Her şey kontrollü ilerlerse ve ilaçlar kontrollü kullanılırsa istenilen etkiyi sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Ancak yaygın kullanım böcekleri engellemekten çok onların bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanmasına neden olmuştur. Sonucunda ise ekolojiyi bozan durum ortaya çıkmış ve kuşlar ölmeye başlamıştır.

Kitabı okursanız çok daha fazla detayla buluşabilirsiniz. Bu eser bize çevrenin önemini fazlasıyla anlatmaktadır. Atacağımız her yanlış adımın ne tür sonuçlara sebebiyet vereceğini bizlere göstermektedir. Eğer dünyanın ekolojisine meraklı biriyseniz ve içinizde bir doğa savaşçısı varsa bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı