Süleyman Oğlu Cihangir (Jean-Louis Mattei)

Jean-Louis Mattei, Osmanlı Türkçesi bilen ve Türk tarihi açısından önemli eserler kaleme almış bir Fransız yazardır. Araştırmalardan yola çıkarak ve belgelere dayanarak yazdığı kitaplarında yanlış bilinen gerçekleri açığa çıkarmaya çalışmıştır. Belgelerle Büyük Ermenistan Peşinde Ermeni Komiteleri isimli eseri belgelere dayanarak kaleme aldığı önemli bir araştırma eseridir.

Süleyman Oğlu Cihangir, Jean-Louis Mattei’nin araştırmalara dayandırarak yazdığı tarihi romanlardan birisidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu olan Şehzade Cihangir’i anlatan bu roman yaklaşık olarak 255 sayfadan oluşmaktadır. Roman, orijinal dili Fransızcada Djihanguir adıyla yayınlanmıştır. Dilimize çevirisi Nurcan Mattei tarafından yapılmıştır ve eserin yayını Gita Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Süleyman Oğlu Cihangir

Şehzade Cihangir, “Muhteşem” adıyla anılan Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olma beşinci oğludur. Şehzade Cihangir’in fiziksel rahatsızlığı bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklardan dolayı aksak ve kambur şehzade olarak bilinmiştir. Bu rahatsızlıklar sadece onun aksak ve kambur olarak tanınmasını sağlamamıştır. Öz kardeşleri onu dışlamıştır. Rahatsızlıklarından ötürü sancak alamamıştır.

Öz kardeşlerinden sadece Şehzade Mustafa ona iyi davranmıştır. Şehzade Cihangir ile Şehzade Mustafa’nın araları daima çok iyi olmuştur. Şehzade Mustafa’nın babası Kanuni Sultan Süleyman’a isyan ettiği gerekçesiyle öldürülmesinden bir süre sonra hayata veda etmiştir.

Jean-Louis Mattei tarafından kaleme alınan ve araştırmalar sonucunda yazılan tarihi roman Süleyman Oğlu Cihangir, Şehzade Cihangir’in yaşadıklarını anlatmaktadır. Sarayın içerisinde kambur bir şehzade, sürekli dışlanan ama tertemiz bir yüreğe sahip olduğu düşünülen şehzade, Osmanlı tarihinin en önemli olaylarından birine yakından şahit olmuştur. Kardeşi Şehzade Mustafa, kendi gözlerinin önünde boğularak öldürülmüştür.

Şehzade Mustafa boğularak öldürülmeseydi neler yaşanabilirdi? Bu sorunun cevabını ona en yakın isim olan Şehzade Cihangir üzerinden vermeye çalışan bir romanı okumak istemez misiniz? Tarih geçmiştir, geçmişte kalan olaylar bütünüdür ama parçalar doğru ve gerçekçi bir biçimde yerine yerleştirildiğinde kırılma anlarında farklı yönlere gidildiğinde neler olabileceğine yönelik çıkarımlar yapılabilir.

Jean-Louis Mattei’nin Şehzade Cihangir’i anlatan Süleyman Oğlu Cihangir isimli tarihi romanı bu tür çıkarımların en iyi örneklerinden birisidir. Tarihin üzerinde durmadığı bir isim olan Şehzade Cihangir’i daha yakından tanımak istiyorsanız etkileyici ve bilgilendirici olan bu romanı okumayı düşünebilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı