Sumerli Ludingirra (Muazzez İlmiye Çığ)

Sumerli Ludingirra, Sumerli bir şair olan Ludingirra’nın gerçek yaşam öyküsünü anlatan ve Muazzez İlmiye Çığ tarafından kaleme alınan bir kitaptır. Bundan binlerce yıl önce Mezopotamya bölgesinde yaşamış olan Sumer halkını hiç merak ettiğiniz oldu mu? Sumer halkı hakkında farklı araştırmaları okumamışsanız ve hiç bilgi sahibi değilseniz medeniyet, kültür ve tarihle örülü bu kitabı size tavsiye ederim.

Ludingirra, bir şair ve aynı zamanda bir öğretmendir. Bir gün kendi yaşam öyküsünü kaleme almaya karar verir ve Sumer diliyle yazılmış tabletler oluşturmaya başlar. Yıllar sonra arkeologlar ve onlara eşlik eden araştırmacılar bu tabletleri bulurlar. Ludingirra’nın kendi yaşam öyküsünü anlattığı tabletler 23 adettir. Araştırmacılar çok daha fazla tablet bulurlar ancak yazarımız değerli Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, Ludingirra’nın sesini duyar ve 23 adet tableti alıp dilimize çevirir. Bunu yaparken yazılanları kurgulayarak bizlere aktarır. Hatta yazarımız bu nedenle kitabına “Geçmişe Dönük Bilimkurgu” adını vermiştir.

Sumerli Ludingirra

Sumerli Ludingirra kitabının hikayesi böyledir. Gerçek bir medeniyet kalıntılarından yola çıkılır ve sonucunda daima başucumuzda bulundurabileceğimiz bir medeniyet kitabı meydana getirilir. Bu iki kişi sayesinde olur: Ludingirra ve Muazzez İlmiye Çığ.

Muazzez İlmiye Çığ tarafından kaleme alınan Sumerli Ludingirra kitabı ilk defa 1990 yılında Kaynak Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Kitabın son baskısı 2012 yılında yapılmıştır. Kitap toplam 152 sayfadır. Okumak isteyenler kısa bir süre içerisinde kitabı dolu dolu okuyabilirler.

Kitapta gayet sıcak bir giriş bizi karşılıyor. Yazarımız akıcı bir biçimde tabletlerin bulunuş hikayesinden söz ediyor. Ardından ise Ludingirra’nın yazmış olduklarından yola çıkılarak 23 adet kültür ve medeniyet dolu öykü bizlere ulaştırılıyor.

Ludingirra’nın yaşadığı şehir, yaşadığı ev, ailesi, Sumer bayramları ve törenleri, Sumer efsaneleri, Sumer eğitim sistemi gibi birçok farklı toplumsal durum öykülerle bizlere aktarılmaktadır. Kitabı okurken yavaş yavaş kendinizi Ludingirra’nın yerinde hissetmeye başlayacaksınız. Onun sevinçlerine ve acılarına ortak olacaksınız. Bununla birlikte çok önemli bir gerçekle yüzleşeceksiniz. Öyküleri okurken Sumer kültürünün izlerinin bugün bile devam ettiğini göreceksiniz. Tarihin savaşlardan ibaret olmadığını, insanın aslında aynı kaldığını sadece tarihin ilerlediğini fark edeceksiniz.

Kitap konusunda diğer bir önemli durum ise yazarın yazım biçimidir. Muazzez İlmiye Çığ bu kitabında oldukça yalın ve akıcı bir dil kullanmıştır. Bununla birlikte olayları Ludingirra’nın dilinden aktarmıştır. Kitabı okurken herhangi bir zorluk yaşamayacağınız konusunda emin olabilirsiniz.

Kitabın son kısmında yazar Muazzez İlmiye Çığ, Sumerli Ludingirra kitabının yazılışından detaylı bir biçimde bahsetmektedir. Burada bizlere ve tüm gençliğe çok önemli bir ders veriyor. Bu dersi kendi cümleleriyle sizlere aktarmak istiyorum.

Ben ne roman, ne öykü yazarıyım. Bütün amacım, bildiğim konuları akıcı bir şekilde gençlere ve ilgililere sunmaktır.

Tarihe meraklıysanız, Sumer kültürü hakkında bilgiler arıyorsanız, binlerce yıl önce insan hayatının nasıl olduğunu merak ediyorsanız Sumerli Ludingirra kitabını mutlaka okumalısınız.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı