Sveyka Restaurant

Ambiyans açısından kaliteli bir çizgiyi yakalayan Sveyka Restaurant’ta akşam yemekleri rahatsız etmeyecek şekilde yapılan fasıl eşliğinde yeniyor. Alkol servisi yapılan mekanda, geniş alkol menüsünün yanı sıra kendi yaptıkları şaraplar da servis ediliyor.

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Alkol servisi yapılıyor
  • Tarihi bir dokuda iyi bir ambiyansa sahip
  • Fasıl var
  • Vişneli Kebabı meşhur

Antakya’nın tarihi bölgelerinden Kurtuluş Caddesi’nde yer alan Sveyka Restaurant’ı anlatmaya güzel binasından başlamak gerekiyor. 1944 yılında yapılan ve o yıllarda Mizraki ailesine ait olan bina, 2005 yılında başarılı bir restorasyon sonucunda şimdiki görünümüne kavuşmuş.  Konut olarak kullanılan binaların restoran yapılması zor bir dönüşümdür. Sveyka Restaurant, bu konuda Antakya’daki başarılı örneklerin başında geliyor.

Tarihi Taş Binanın Otantik Havası

Sveyka, Arapça’da küçük çarşı anlamına gelen Süveyka kelimesinden geliyor. Avlunun ve merdivenlerin küçük bir sokak havası verilmiş. Müşterilerin uzun masalarda ağırlandığı ana salonda ise taş duvarları otantik objeler yerine Yeşilçam efsanelerinin fotoğraflarıyla süslemeyi tercih etmişler. Yerdeki karolar ve dekorasyonda kullanılan tüm detaylarda tarihi taş binanın otantik havasıyla uyum yakalanmış.

Hatay ve Halep Mutfağı

Sveyka’nın menüsü o kadar geniş ki, sadece burada bir yemek yiyerek büyük ölçüde Hatay ve Halep mutfağını tanıyabilirsiniz. Sucuk roll, Halep humusu, maklube, fettuş salatası, zahterli zeytin mezesi, vişneli kebap başta olmak üzere hem mezeleri hem de kebapları büyük ilgi görüyor. Yerel lezzetleri, doğal malzeme kullanarak ve orijinal tarifleriyle sunmaya özen gösteriyorlar.

Vişneli Kebab Mutlaka Deneyin

Yine de menüde en meşhur olan ve deneyenlerin ilk olarak hatırladıkları çeşidin Vişneli Kebap olduğunu söyleyebilirim. Hem görüntüsüyle hem de tadıyla klasik kebaplardan ayrılıyor. Bazı bölgelerde kiraz kebabı olarak geçen bu yemek kebabü’l-karaz adıyla da biliniyor. Vişne sosu ve nar ekşisi kullanılarak yapılan kebap, Sveyka’da Halep usulüne uygun olarak üçgen şeklinde ekmeklerle servis ediliyor.

Ambiyans açısından kaliteli bir çizgiyi yakalayan Sveyka Restaurant’ta akşam yemekleri rahatsız etmeyecek şekilde yapılan fasıl eşliğinde yeniyor. Alkol servisi yapılan mekanda, geniş alkol menüsünün yanı sıra kendi yaptıkları şaraplar da servis ediliyor. Fiyatlarının ise Antakya ortalamasının üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Antakya’da yaşayanların ve buraya gezmeye gelenlerin Antakya restoranları arasında yaptıkları ilk tercihlerden biri Sveyka olduğu için akşam yemeğine gitmeden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı