Talihsiz Serüvenler Dizisi 1: Kötü Günler Başlarken

Talihsiz Serüvenler Dizisi 1: Kötü Günler Başlarken adı gibi tadı da uzun olan olağanüstü iyi bir fantastik hikaye serisinin başlangıç kitabıdır. Lemony Snicket ismi aslında bir takma isim ve aynı zamanda Talihsiz Serüvenler Dizisinin içerisinde yer alan karakterlerden birisidir. Daniel Handler’ın kaleme aldığı eserler arasında en bilindik olanlar Lemony Snicket takma adıyla yazılmıştır. Dilimize Talihsiz Serüvenler Dizisi olarak çevrilen ve asıl adı A Series of Unfortunate Events olan serinin ilk kitabı Kötü Günler Başlarken, orijinal dilinde The Bad Beginning adını taşımaktadır. Seride toplam 13 kitap yer almaktadır ve seri yaklaşık olarak 40 farklı dile çevrilmiştir.

Talihsiz Serüvenler Dizisi yetim kalan üç kardeşin maceralarla dolu hikayesinin anlatıldığı bir seridir. Baudelaire soyadına sahip olan ailenin ebeveynleri çıkan bir yangın sonucu hayatını kaybeder. Hayatta kalan üç çocuktan Violet henüz 14 yaşındadır ve bir mucittir. Ortanca çocuk Klaus ise 12 yaşındadır ve kitaplarla vakit geçirmeyi çok sevmektedir. En küçük çocuk olan Sunny ise hikayenin başlangıcında henüz bebektir.

Talihsiz Serüvenler Dizisi 1: Kötü Günler Başlarken

Kötü Güne Başlarken kitabı üç çocuğunun ailelerinin ölümünü öğrenmesiyle başlamaktadır. Kitabın bankacı karakteri Mr. Poe tarafından çocuklara ailelerinin çıkan yangında öldüğü haberi verilir. Yetimler en yakın akrabalarına gönderilecektir ve bu kişi kitabın ve dolayısıyla serinin kötü adamı Kont Olaf olacaktır.

Kont Olaf çocukların sorumluluğunu alır ancak kısa bir süre sonra çocukları yapamayacakları işleri yapmaya zorlamaya başlar. Evi temizletir, yemek yaptırır ve daha birçok şeyle onları sıkıştırır. Çocuklar bu zorlukların üstesinden kendi becerileri ile gelirler. Violet’in sahip olduğu mucitlik, Klaus’un sahip olduğu araştırmacılık ve Sunny’nin sürekli bir şeyleri ısırma niteliği oldukça işe yarar.

Çocuklar Kont Olaf’ın yanında hayat mücadelelerine devam ederlerken komşuları Justice Strauss ile tanışırlar. Strauss onlara sıcak kanlı davranır ve iyi yaklaşır. Çocuklara araştırma yapmaları için kütüphanesinin kapılarını açar ve Klaus araştırmalarını sürekli burada yapar.

Bir süre sonra koruyucu aile durumunda olan Kont Olaf kafasındaki planı açığa çıkarır. Violet ile evlenip ailenin mirasının üzerine konmak istemektedir. Planını uygulamaya koyacaktır ancak çocuklar bu planı öğrendikten sonra onu durdurmaya karar verirler. Strauss’un kütüphanesinden yararlanarak araştırma yaparlar. Kont Olaf’ı durdurmak isterler ancak pek başarılı olamazlar.

Kont Olaf evlilik günü geldiğinde planını tıkır tıkır işletmektedir. Evlilik imzaları atıldıktan sonra ise onu küçük bir sürpriz beklemektedir. Çünkü yapılan evlilik çocukların küçük numarasıyla geçersiz olacaktır. Kont Olaf ise bunun karşılığını vereceğini belirtir. Çocuklar Strauss’a sığınırlar ve Strauss onların yetiştirmeyi kabul edecektir ancak Mr. Poe ailenin bıraktığı vasiyet üzerine çocukların yakın birine teslim edilmesi gerektiğini belirtecektir. Kitap, çocuklar için yeni bir koruyucu ailenin bulunması adına arayışların başlamasıyla son bulur.

Serinin ilk kitabı Kötü Günler Başlarken orijinal dilinde 1999 yılında yayınlanmıştır. Dilimizde ise ilk yayın tarihi 2002 olmuştur ve kitap Doğan Egmont tarafından yayınlanmıştır.

Gelelim kitabın neden tavsiyeler arasında yer aldığına. Bunun için iki farklı şey söylenebilir çünkü kitap okuyucusunu iki gruba ayırmak gerekecektir. Ben henüz bir kitap eleştirmeni değilim ancak kitap eleştirmenlerinin benimle aynı fikirde olacağını düşünmekteyim.

Kitabı bir yetişkin olarak okursanız oldukça eğlenirsiniz çünkü kitapta sizi aşırı derecede buhrana sokacak veya etkileyecek olaylar silsilesi yaşanmamaktadır. Fantastik hikayelerden ve bunlarla donatılmış kitaplardan hoşlanıyorsanız bu kitap ve seriyi keyifle okursunuz.

Kritik durum ise çocuklar için kitabın uygun olup olmadığıdır. Bana kalırsa çocuklara okutulması gereken önemli bir seri niteliğindedir. Ancak hikayenin özetinden anlayabileceğiniz üzere kitapta bir çocuğu derinden etkileyebilecek olayların yaşanmaktadır. Bu nedenle aşırı derecede duygusal bir çocuğunuz varsa kitapları çok küçük yaşlarda ona okutmaktan kaçınmalısınız.

Serinin ilk kitabı için söyleyebileceklerim bunlardan ibaret. Serinin diğer kitaplarını ileride ele alabilir miyim bilmiyorum ancak başlangıç yaptıktan sonra serinin diğer kitaplarını okumaya çalışacağınızı düşünmekteyim.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı