Tarihi Kurşunlu Han

1660 yılında yapılan ve bugüne kadar ayakta kalabilen yapı, Antakya’ya gelen turistlerin uğraması gereken mekanlar arasında yer alıyor. Yaklaşık 400 yıllık geçmişi olan Kurşunlu Han'ın hem mimarisi hem de içindeki huzurlu ortam görülmeye değer.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Merkezi konumda
  • Tarihi ortam
  • Yöresel yemek ve ürün konsepti

Antakya’nın tarihi yapılarından Kurşunlu Han, yıllarca süren restorasyon çalışmalarının ardından kapıları misafirlerine açtı. Çarşıya dönüştürülen tarihi han, Antakya konseptiyle hizmet veriyor. 1660 yılında yapılan ve bugüne kadar ayakta kalabilen yapı, Antakya’ya gelen turistlerin uğraması gereken mekanlar arasında yer alıyor. Yaklaşık 400 yıllık geçmişi olan Kurşunlu Han’ın hem mimarisi hem de içindeki huzurlu ortam görülmeye değer.

Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve zamanına göre lüks bir otel görevi gören Kurşunlu Han,  kentin dışından gelen misafirleri ağırlıyordu. Misafirleri,  havuz başında nargilelerini içer, Yemen kahvelerini yudumlar ve hamamda terleyerek yorgunluklarını atarlardı.  Dönemin önemli yapılarından olan bina, bugün de mimarisinin tüm güzelliğini koruyor.  Henüz restorasyona başlamadan önce açılacak olan çarşıda sadece Antakya kültürünü tanıtan ürünlerin yer alması kararı alındı.  Bu nedenle çarşının içinde bulunan bütün mekanlar Antakya’nın kültürünü tanıtıyor.  Hatay’ın yemekleri, künefesi, kahvesi, nargilesi ve bakır cezveleri gibi yöresel ürünleri bir arada görmek mümkün oluyor.

Açık bir avlu etrafında sıralanan dükkanlar ve üst kattaki balkon,  mekan içinde bulunan kişilere kesintisiz ve geniş bir görüş alanı sağlıyor. Yapıda kullanılan taş, ahşap ve tuğla gibi doğal malzemeler, nefes aldıran bir ortam yaratıyor. Tarihi ambiyansın korunması açısından dükkanlar sadelik içinde. Dükkanların bu uyumunun, Antakya’nın tüm tarihi çarşılarında olması gerekiyor. Uzun Çarşı’nın içindeki tabela kirliliğine karşı buradaki sadelik insana huzur veriyor.

23 adet dükkan alanı bulunan çarşıda sergi salonu ve ortak avlu bulunuyor. Antakyalılar için hem alışveriş hem de sosyalleşme mekanları  sunuyor.  Antakya’yı hatırlatacak yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar olan Kurşunlu Han’ın içindeki tezgahlar, geniş seçenekler sunuyor.  Bu tarihi ve otantik ortamda yemek yemek isteyenler için tepsi kebabı, kağıt kebabı, közde künefe gibi çeşitler otantik şekilde sunuluyor.

Alışveriş mekanları arasında turistik ve tarihi değeri önemi büyük olan Kurşunlu Han,  özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.  Hafta içi gitmeyi tercih ederek tezgahları daha sakin dolaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı