Tehlikeli Oyunlar (Oğuz Atay)

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay’ın yazdığı ikinci romandır. Hikmet Benol’ün iç hesaplaşması etrafında gelişen olayları konu almaktadır. Oğuz Atay, 1934-1977 yılları arasında yaşamış Türk roman, öykü ve tiyatro oyunu yazarıdır. Kaleme almış olduğunu Tutunamayanlar isimli eseriyle Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip oldu. Bu eseri ile 1970 TRT Roman Ödülü‘nü kazanmayı başardı. Edebiyatımızın ilk postmodernist yazarı olan Oğuz Atay, hikayelerindeki kurgularda sık sık düşlerle gerçeğin birbirine karışmasını sağlamış ve üstkurmacayı bir ilke olarak benimsemiştir.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay’ın ikinci romanıdır. Hikmet Benol oldukça olumsuz bir karakteristiğe sahiptir, her şeyi olumsuz düşünür. Romanda, en ufak bir şeyi bile olumsuz düşünen Hikmet Benol’un başından geçenler anlatılmaktadır. Kitap, İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmaktadır.

Tehlikeli Oyunlar (Oğuz Atay)

Hikmet Benol, gün geçtikçe kendi iç hesaplaşmasına biraz daha mahkum olur. Bu mahkumiyet aslında onun bilinçakışıdır. Çevresiyle bağını yavaş yavaş zayıflatır. Kadınlarla ve özellikle toplumla olan hesaplaşmasını gün yüzüne çıkarır. İç hesaplaşması adeta son bulmayan bir girdap gibidir. Kendisini her geçen gün biraz daha dibe doğru çeker.

Hikmet Benol yaşadığı evi bırakmıştır. Kendisine göre fakir bir semte taşınmış ve burada derme çatma eski bir evde yaşamaya başlamıştır. Bu derme çatma evin içinde yaşadığını sansa bile aslında orada değildir. O hala topluma olan öfkesini ve onlarla hesaplaşmasıyla meşguldür.

Hikmet Benol adeta hayata ve kendisine karşı savaşmakta ve savaşın acılarını hafifletebilmek için oyunlara sığınır. Ancak sığındığı bu oyunlarda kaybolur. Bir türlü hesaplaşmasını bitiremez. Bitiremediği gibi oynadığı oyunların tehlikesi gün geçtikçe yükselir, yükselir ve sonunda beklenen sözcükler çıkagelir:

Kelimeler, albayım, bazı anlamlara gelmiyor.

Tehlikeli Oyunlar: Mizahın Etkisi ve Başyapıtın Ortaya Çıkışı

Buraya kadar geldiğiniz, geldiniz de ne iyi ettiniz. Şimdi benden bir iki satır düşünce istiyorsunuz biliyorum. Klasikleşmiş fikirlerden başka size ne sunabilirim? Bilmiyorum. Oğuz Atay’ın önemli bir yazar olduğunu söylesem zaten biliyorsunuz. Tehlikeli Oyunlar’ın bir başyapıt olduğunu söylesem ilginizi çeker mi? İlginizi çektiyse bu yazının devamını okuyun ve ardından hemen kitabı okumaya başlayın.

Oğuz Atay, hayatının bir kısmını Türk Edebiyatına adamış ve bu adamışlığın karşılığını geçmişte bugüne kadar almaktadır. Onun sahip olduğu üslubu başka bir yazarda kolay kolay bulabilmeniz mümkün değildir. Üslup zaten özneldir biliyorum ama ben burada çok farklı bir şeyden bahsediyorum. Oğuz Atay, edebiyat dünyamızda bir daha yakalanamayacak bir niteliği yakalayabilmiştir.

Oğuz Atay o eşsiz üslubuyla hikayelerini anlatırken aslında Türk toplumunun temelinde yer alan sorunlara değinmeyi başarmıştır. Bunu yaparken ise etkileyici bir mizah anlayışına yer veriyor. Gülerken ağladığınızı düşünün, gerçeğe dönüşmesini istemez misiniz? Romanda gülmekten gözünüzden yaşların geleceği birçok alan bulunuyor.

Türk Edebiyatında birçok isimle tanışmış olabilirsiniz ama Oğuz Atay ile tanışma fırsatını bulamadıysanız sizi iki önemli başyapıt bekliyor demektir. Yazarın ilk kitabı Tutunamayanlar ve ikinci kitabı Tehlikeli Oyunlar. Belirli bir sırayı takip etmek istiyorsanız önce ilk kitabı okumanızı öneririm. İlk kitapta yer alan Selim isimli kahramana zıt gelen kahramanı ikinci kitapta Hikmet Benol olarak görebilirsiniz.

Biraz daha vakit kaybetmeden sayfaları karıştırmaya başlayın. Oğuz Atay’a, onun kalemine ve kahramanlarına güvenin. Onlarla edebiyatımızın değerli sayfalarında yolculuğa çıkmaya hazırlanın. Yolculuğunuzun zor geçeceğinden şüpheniz olmasın ama serüveninizi tamamladığınızda, bugüne kadar geç kalmış olduğunuzu fark edeceksiniz.

Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Oğuz Atay’ın diğer romanlarını okudunuz mu? Oğuz Atay’ın romanları hakkında düşünceleriniz neler? Lütfen birkaç dakıkanızı ayırıp düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı