Tembelliği yenmenizi sağlayacak işe yarar 5 öneri

Her birimiz tembelliği yenip daha fazla şey yapmak isteriz. Tembellikten kurtulmak için işe yarar önerilerle tanışma zamanı geldi.

Tembellik ile mücadele etmek gerçekten yorucu bir iştir. Bir şeyler yapmaya çalışırken işlerin bir türlü bitmediğini fark edersin. Kendini bu noktada görüyorsan tembellikten kurtulmak için daha işe yarar şeyler yapmaya başlaman gerekir.

Özet: Tembelliği yenmenizi sağlayacak öneriler

Dürüst olayım, halihazırda tembel biriysen zaten burada yazdıklarımı tamamen okumak senin için büyük bir işmiş gibi gelecektir. Bir kolaylık yapıp özet kısmını sunmak istedim. Artık detayları öğrenip öğrenmemek senin elinde diyebilirim.

Tembelliği yenmenizi sağlayacak öneriler hayat boyu yaşadığın o yorucu problemin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Özetle tembellikten kurtulmana yardımcı olarak öneriler şu şekilde diyebilirim:

  • Her şeyi planlama yoluna gitmelisin.
  • Eve geliş süreni belirledikten sonra gün içerisinde yapacaklarına karar vermelisin.
  • Bir haftalık plan oluşturma yoluna gitmelisin.
  • Çok az şey yapmalı ama hepsini en iyi şekilde yapmaya çalışmalısın.
  • Sığ çalışmalara değil daha derin olan çalışmalara odaklanmalısın.

1. Her şeyi planla

Tembelliği yenme konusunda pek çok kişi yapılacaklar listesini kullanman konusunda sana tavsiyede bulunacaktır. Yapılacaklar listesi oluşturmak iyi bir adımdır ama tek başına bir çözüm değildir. Çünkü onlara aktif planın içerisinde yer vermen gerekir.

Yapılacaklar listesi seni tamamlanması gereken işler konusunda uyarır. Böylece işleri çok daha etkili bir biçimde yapmayı başarabilirsin. Ancak yapılacaklar listesini oluşturup onu bir kenara bırakırsan hiçbir faydasını göremezsin.

Bunun en büyük sebebi kenara atılmış bir yapılacaklar listesinin aslında istek listesine dönüşmesidir. Yapılacaklar listesini hazırladığın günlük veya haftalık planın parçası haline getirerek çok daha üretken bir biçimde hareket etmeye başlayabilirsin.

Yapılacaklar listesinde her neye yer verdiysen onu yapma konusunda mükemmel olmana gerek yoktur. Sadece onu tamamlamaya odaklanmalısın. Belirli zamanlar belirlemeli ve işleri sınırları belli olan bu zamanın içerisinde gerçekleştirmeye çalışmalısın.

İşleri yapabilmek için bir bitiş süresi belirlemen durumunda erteleme alışkanlığı gibi son derece sıkıntılı olan bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına engel olmuş olursun. Böylece boş zamanında ve işle meşgul olduğun zamanda daha rahat hareket edebilirsin.

Bazı insanlar yapılacaklar listesine zamanlı bir biçimde bağlı kalmayı robot gibi yaşamak olarak görmektedir. Bu düşünce son derece yanlıştır. Zamana bağlı olarak hareket ederek üretkenliğini iyileştirerek hayal kaliteni yükseltmiş olursun.

2. Eve dönüş süreni hesapla

Sana güzel bir sır vereyim. İşler kendilerine verilmiş olan zamansal boşluğu en iyi şekilde doldururlar. Bu nedenle iş hayatın ve normal yaşantın arasında bir denge oluşturmak zorundasın. Böylece daha üretken olmayı başarabilirsin.

Eve dönüş süreni hesaplayarak işleri ne kadar süre içerisinde bitirmen gerektiğini belirlemelisin. Daha sonra günün geri kalanını elinde bulundurduğun zaman göre planlama yoluna gitmelisin.

Bu yönteme başvurman durumunda iş ortamında tükenmişlikle karşı karşıya kalmazsın. Çünkü çalışma takvimin tamamen senin kontrolünde olur. Böylece iş stresini önemli ölçüde azaltmayı başarabilirsin.

Elbette bu durum daha çok kısa vadeli çalışmalar için işe yarar. Uzun vadeli işler için günlük değil daha uzun süreli planlar yapma yoluna gitmelisin. Bir başka ifadeyle haftalık planlar oluşturmalısın.

3. Haftalık bir plan oluştur

Kısa vadeli planlar her zaman insanı çok daha mutlu eder. Ancak uzun vadeli planlar hayatın dengesini sağlama konusunda son derece işlevseldirler. Bunun en büyük sebebi ise hafta içerisinde yapacağın farklı şeylerin olmasıdır.

Evli bir bireyin hayatı genelde şunları içerir: “İşleri tamamla, ailenle ilgilen, ailenle dışarı çık, aile büyüklerini ziyaret et, hafta sonu etkinliklere katıl, çocuklarına ekstra vakit ayır, çocuklarına bir şeyler öğretmeye çalış.”

Bu döngüyü bozmak hayat dengesi açısından sıkıntı çıkarabilen bir durumdur. Tüm bunları düşünürken aslında kendini tembelliğe alıştırmış olursun. Ancak çözüm düşündüğünden çok daha kolaydır.

Eric Barker‘ın Cal Newport‘dan aktardığı büyük resim mesajı oldukça ilgi çekicidir: “İnsanlar zamanlarına ve programlarına göre büyük resme bakmazlar. Her gün, günün her saati neler yaptığımı biliyorum. Her hafta, haftanın her günü neler yaptığımı biliyorum.”

Gözlerini kaçırmamalısın. Mesaj gayet açık. Pazartesi sabahı kalkıp haftalık planı oluşturmalısın. Varsa sana gelen mesajları veya e-postaları kontrol etmelisin. Yapılacaklar listesini kontrol etmelisin ve programındaki boşluklara bakmalısın.

Asla ama asla tüm bunları zihninde tutmaya çalışmamalısın. Her birisinin yazılı olmasına dikkat etmelisin. Tembelliği yenmek ve daha üretken olmak istiyorsan kendini yazılı bir şekilde takip ve kontrol etmeye çalışmalısın.

4. Az ama öz iş yap

Oluşturduğun liste ve planda çok fazla işin yer alması seni umutsuzluğa sürükleyebilir. “Hepsini nasıl yapacağım?” diye düşünmeye başlamış olabilirsin. Bu durumda çok fazla acele etmene gerek yoktur. Çünkü çözüm oldukça basittir.

Daha az şey yapmalısın. Her şeyi yapmana gerek yoktur. Yapılması zorunlu olan şeylerin dışında yapılacaklara “Hangisi hayatıma gerçekten değer katar?” sorusunu sormaya çalışmalısın. Ardından geriye kalanları eleme yoluna gitmelisin.

Bu öneriyi dikkate alman durumunda aslında hayatında enerji tüketmekten başka bir işe yaramayan gereksiz işleri ortadan kaldırmış olursun. Az ama öz iş yapmalısın. Yaptığın işlerde ise en iyi sonucu elde etmeye çalışmalısın.

5. Daha derin işlere odaklan

Yapman gereken işlerin hepsi aynı değerde değildir. Her birisinin kendine has nitelikleri vardır. Bu niteliksel durumlar arasından sığ olanları bir kenara ayırmalı ve daha derin işlere odaklanmalısın.

Sığ olan işler e-postalar, buluşmalar, sohbetler ve bilgi aktarmaları gibi durumlardır. Bunlarda yeteneklerini tam anlamıyla kullanmana gerek yoktur. Derin işlerde ise yeteneklerini konuşturman ve limitleri zorlaman gerekir.

Kariyerin açısından bakacak olursan sığ işler işten atılmana engel olurlar. Derin işler ise kariyerinde çeşitli terfiler elde etmeni sağlarlar. Artık neyin senin için daha önemli olduğuna kendin karar vermeli ve tembelliği üstünden atmak için ekstra çaba göstermelisin.

Umarım bu öneriler tembelliği yenmen konusunda sana yardımcı olmuştur. Senin eklemek istediğin bir şeyler var mı? Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı