The Secret – Sır (Rhonda Byrne)

The Secret – Sır, “ne arzu edilirse o elde edilir” felsefesinden yola çıkarak pozitif olmanın öneminden bahseden bir kişisel gelişim kitabıdır. Rhonda Byrne, Avustralyalı bir televizyon yazarı ve aynı zamanda yapımcıdır. The Secret adını verdiği kitap serisinden ve bu kitaplardan uyarlanan filmlerle tanınmaktadır. Time Magazine, 2007 yılında hazırladığı bir listede Rhonda Byrne’ı dünyaya şekil veren 100 insandan biri olarak göstermiştir.

Rhonda Byrne, The Secret serisinde ortaya koyduğu düşünce itibariyle, insanın inanması durumunda hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirebileceğini öne süren bir felsefeye sahiptir. The Secret hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve İngilizce biliyorsanız serinin The Secret adını taşıyan resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

The Secret – Sır (Rhonda Byrne)

The Secret – Sır, çok ses getiren bu serinin ilk kitabıdır ve ilk kez 2006 yılında yayınlanmıştır. Kitap, çekim yasası adı verilen felsefe üzerine kuruludur. Pozitif düşüncenin hayatımızı değiştirme konusunda etkili olduğundan, mutluluk ve zenginlik gibi çeşitli hedeflere ulaşma konusunda bize yol göstereceğinden bahsetmektedir. Kitap dilimize serinin adına sadık kalınacak bir biçimde The Secret – Sır olarak kazandırılmıştır. Kitabın çevirisi Seçil Ersek tarafından yapılmıştır, yayını ise Artemis Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

The Secret – Sır, çekim yasası adı verilen bir düşünceye dayalıdır. Bu yasaya göre ne dilersek onu elde etmiş oluruz. Düşüncelerimiz ve hislerimiz evrene bir sinyal olarak gönderilir. Karşılığında ise yaşadığımız olaylar meydana gelir. Örneğin, üzüntü duyacağınız bir şeyler düşünmeye çalışır ve üzülürseniz, evren aldığı mesajla sizi daha çok üzecek olaylarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Tam tersi bir biçimde pozitif düşünürseniz de olumlu olaylarla karşılaşmanız söz konusu olacaktır.

Kitap kısa bir biçimde tanımladığım çekim yasası hakkında temel bilgiler vererek başlamaktadır. Tarihte bu sırrı kullanarak başarıya ulaşmış insanlardan örnekler verilmektedir. Ardından sor, inan ve al şeklinde belirtilen üç adımlık bir sürece değinilmektedir. Bu üç adımlı süreç hayal manifestosu olarak nitelendirilir.

Memnuniyet ve gözünde canlandırma bir insanın sahip olduğu iki önemli nitelik olarak ifade edilir. Bir kişi arzu ettiği bir şeyi elde etmek istiyorsa yaşanan memnuniyet duyarak yaşamalı ve enerjisini yüksek tutmalıdır. Bir nevi memnuniyet, evrene gönderilecek mesajların daha kaliteli olmasını sağlamaktadır.

Gözünde canlandırma ise evrene iletilecek mesajların daha açık bir biçimde iletilmesini sağlayan bir süreç olarak görülmektedir. Bu süreç konusunda çeşitli tekniklere değinilmiştir ve arzu ettiklerini yerine getiren insanların, arzularını gözlerinde başarılı bir şekilde canlandırarak bu sonucu elde ettikleri varsayımı ortaya konulmuştur.

Kitapta yukarıda belirtilenler dışında çekim yasasının zenginlik, insanlar arası ilişkiler ve sağlık gibi alanlarda kullanılması konusunda belirli tekniklere değinilmiştir. Bu konuda örnekler verilerek düşünce zenginleştirilmiştir. Kitabın son bölümünde ise çekim yasasına daha ruhsal açıdan yaklaşılmış ve bu konuda fikirler ortaya konmuştur.

“Umutsuz durum diye bir şey yoktur. Hayatınızdaki her durum değişebilir.” – Rhonda Byrne, The Secret – Sır

The Secret – Sır: Her Zaman İşe Yaramayan Sır

The Secret – Sır kitabından yukarıda kısa bir biçimde bahsettim. Eğer o büyük sırrın ne olduğunu merak ediyorsanız artık öğrenmiş olmalısınız. Eğer kitap içeriğinden en ufak bilgi bile istemeden bu kısmı okumaya başladıysanız o sırrın “iyiyi düşün, iyi olsun” felsefesine ait olduğunu söylemeliyim.

Evet, bu sır çok güzel. Kişisel gelişim için biçilmiş kaftan. Pozitif ol, pozitif yaşa, pozitif düşün, pozitif sonuçlar elde et. O büyük sır tam olarak bunları ifade ediyor. Pesimist veya karamsar bir insansanız bu sır çok işinize yarıyor. Diğer insanlar için bu sır işe yarıyor mu? İşte o kısımda ciddi şüphelerim var.

Hepinizi kötü bir olayı düşünmeye devam ediyorum. Rica ediyorum uçuk kaçık şeyler düşünmeyin. Basit olsun ama sizin için kötü bir şey olsun. Bu kitaba göre ve dolayısıyla çekim yasasına göre yaşadığınız “kötü şeyleri” siz kendiniz ortaya çıkarıyorsunuz.

Mutfakta meyve soyuyor olalım. Elimizde keskin bir bıçak var ve bir anlık dikkatsizlik sonucu bıçağı kaydırmış olalım. Parmağımızı kestik öyle değil mi? Parmağımız kanıyor ve belki birkaç gün bir şey yapamayacak durumdayız. Bu bizim için çok kötü bir durum!

Olaydan öncesine gidelim. Kitaba göre olay yaşanmadan önce bizim bir şekilde bunu istemiş olmamız gerekiyor ki söz konusu olay yaşanmış olsun. Böyle bir şeyin gerçekçiliğinden söz edebilir miyiz? Meyve soyarken her parmağını kesen kişi bunu istemiş olabilir mi? Bu sorulara bir cevap bulmak gerekiyor.

Her zaman söylediğim gibi kişisel gelişim alanında pozitif anlamda her şeyi dile getirmek ve belirli örneklerle desteklemek mümkündür. Bunlar bizi iyi yöne doğru ilerletir, bundan şüpheniz olmasın. Ancak bunların hayatımızı baştan aşağı değiştirmesini beklememeliyiz. The Secret – Sır kitabı benzer etkiye sahiptir. Pozitif olmak, pozitif olduğumuz zaman arzularımızı daha kolay elde edeceğimiz gibi düşünceler anlamlı ve kişisel gelişim için insana katkı sağlayabilir.

Onlarca veya belki yüzlerce kişisel gelişim kitabında pozitif olmanın değerli olduğundan söz edilmiştir. Bunlara inanın. Pozitif olmak size çok şey kazandırır ama sadece pozitif olarak istediğiniz her şeyi elde edebileceğinizi düşünmeyin. Bazen aşırı pozitif olsanız bile kötü bir olay yaşayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı