Unutma Beni (Lisa Genova)

Unutma Beni, Lisa Genova tarafından yazılmış, Alzheimer hastalığının, yaşayan kişiye ve çevresindeki insanlara etkilerini anlatan bir romandır. Lisa Genova, aslında bir nörolog iken, bu alanda karşılaştığı hastalarla ilgili yazdıklarıyla tanınmış bir Amerikalı yazardır. Still Alice (Unutma Beni) isimli romanını kendisi yayınlamıştır. Roman kısa süre içerisinde ses getirmiştir, New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır ve Lisa Genova’yı başarılı yazarlardan birisi yapmıştır. Lisa Genova, bu romanla elde ettiği başarısını kaleme aldığı benzer kurgulara sahip romanlarla sürdürmüştür.

Still Alice, Alzheimer hastalığı ile mücadele eden bir profesörün hayat hikayesini anlatmaktadır. Roman dilimize Unutma Beni adıyla çevrilmiştir. Romanın ana karakteri Alice Howland’ın hastalığın ilerlemesi nedeniyle ailesi ve çevresindeki insanlarla ilişkileri değişmeye başlar. Kitabın dilimizdeki yayını Artemis Yayınları tarafından yapılmıştır; çevirisi ise Bilge Gündüz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Unutma Beni (Lisa Genova)

Alice Howland hayatından son derece gurur duymaktadır. Uzun yıllar boyunca hayatını bu noktaya getirebilmek için çok çabalamıştır. Bir üniversitede profesördür, mutlu bir evliliği ve bu evliliğin meyvesi olan çocukları vardır. Her anlamda mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak kader onu alıp bambaşka bir noktaya götürür. Unutkanlıkları ve rahatsızlıkları artmaya başlar, sonunda Alzheimer hastalığının pençesinde olduğunu öğrenir. Hayatı ve tüm yaşamı değişmeye başlar çünkü hastalığı bu değişimi yaşaması için onu zorlamaktadır.

Her şey Alice Howland’ın konuşmalar sırasında kelimeleri unutmasıyla başlar. Başlangıçta Alice bunların menopozdan kaynaklanabileceğini düşünür. Evinin etrafında yürüyüş yaparken yolunu kaybetmesi ve aynı yolu tekrar tekrar gitmesinin ardından problemin ciddi olduğunu anlar ve tıbbi destek almaya karar verir.

Aldığı tıbbi desteğin sonucunda Alzheimer hastalığının başlangıç evrelerinde olduğunu öğrenir. Bu teşhisin ardından eşiyle birlikte hastalıkla ilgili birçok şey öğrenmeye başlar. Alzheimer hastalığı ise ilerlemeyi sürdürür ve Alice ile ailesini etki altına alır. Hastalık yavaş yavaş ilerliyormuş gibi gözükse bile aslında hızlı ilerlemekte ve Alice’i derinden etkilemektedir.

“Kendimi özledim.”

Unutma Beni: Trajik, Eğitici ve Öğretici

Alzheimer hastalığının size teorik tanımını yapamam ama pratikte tecrübelerim olduğunu söyleyebilirim. Her işin bir zorluğu vardır ama yaşayana göre bir iş aslında en zor iştir. Hastalıklar da böyledir. Alzheimer hastalığını yaşayan birisi veya çevresinde yaşayan birisi olan kişiler için bu hastalığın zorluğu tanımlanamayacak kadar güçlüdür. Bu hastalıkla henüz tanışma şerefine nail olamayan insanlar için ise “sıradan bir unutkanlık” hastalığı olarak görülebilir.

Tepki gösterecek değilim ama Alzheimer hastalığını bir tür unutkanlık hastalığı olarak görüyorsanız öğrenecek çok şeyiniz var demektir. Lisa Genova, Unutma Beni isimli romanıyla size bu konuda fazlasıyla yardımcı olabilir. Okumanızı bir anlamda bunun için tavsiye ediyorum. Bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmanız artık bir zorunluluktur. Çünkü dünya genelinde yapılan araştırmalar bu hastalığın görülme oranının yükseldiğini ve gelecek nesillerde daha fazla olacağını göstermektedir.

Alzheimer hastalığı ile ilgili söyleyebileceğim en önemli bilgi ise tedavisinin olmamasıdır. Bu hastalıktan kurtulma ihtimaliniz yoktur. İlerlemesini yavaşlatabilirsiniz ama inanın bu sandığınızdan çok daha zor bir uğraştır. Bir evrede çok yavaş ilerleyen bu rahatsızlık, bir başka evrede hayatınızı bir çırpıda küle çevirebilecek kadar hızlı ilerleyebilir. Kısacası, bu hastalığı yaşayan kişiler hayatın kontrolünü kaybetme noktasına gelirler.

Umutsuzluğa kapılmanızı istemem. Bu hastalıkla mücadele edebilmek için doktor tavsiyelerine kulak verip gerekenleri yapmanız yerinde olur. Bunun için ise bu hastalıkla kurgusal olarak tanışmanızı tavsiye etmekteyim. Unutma Beni bu hastalığı kurgusal anlamda yansıtabilen en iyi romanlardan bir tanesidir.

“Çok güzelsin. … Sana bakıp kim olduğunu bilmemekten çok korkuyorum.”

Biliyorum, kitaptan çok hastalıktan bahsettim. Kitabımıza dönecek olursak sanırım artık hikayesinin ne olduğunu anlamış durumda olmalıyız. Bu kitap Alzheimer rahatsızlığı ve bu rahatsızlığı yaşayan insanlara etkisini anlatmaktadır. Kitabın dili oldukça iyidir, özellikle orijinal dilinde okuyacaklar için rahat olduğunu söyleyebilirim. Türkçeleştirilmiş halinde ise yer yer anlatım bozuklukları yer almaktadır.

Roman, Alice’in bakış açısından yazılmıştır. Hastalığın sadece yaşayan kişiyi değil etrafındakileri de etkilediğini oldukça iyi bir biçimde anlatmayı başarmaktadır. Yazarın bu konularda yetkin bilgiye sahip olması nedeniyle bazen hikayenin kurgu değil gerçek olduğuna bile inanabilirsiniz.

“Yaratıcı olun, faydalı olun, pratik olun, cömert olun ve mükemmel tamamlayın.”

Yine de roman hayatın yaşanabilir olduğunu bir başka ifadeyle onu sevmeyi öğretmektedir. Sizi bir hastalıkla mücadele konusunda bilgilendirdiği gibi bir alt mesaj olarak çok fazla şey sunmaktadır. Mükemmeliyetçi bir yaklaşım ile hayatınızı en iyi şekilde geliştirdiğini düşünseniz bile günü geldiğinde onu elinizden alabilecek etkenlerin olduğunu unutmamanızı sağlamaktadır. Bu romanın hikayesi trajik olabilir ama okuyucusunu eğitmekte ve ona çok şey öğretmektedir.

Faydalı olmanın, yaratıcı davranmanın, pratik adımlar atmanın ve cömertliğin hayatınızdaki yerini size sorgulatmayı başarmaktadır. Bir gün kendinizi unutsanız bile, kendinizi anlatmak için çaba göstereceğinizi öğütlemektedir.

Tıbbi konularla ilgili romanlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu tür romanlar çeşitli hastalıklara karşı bilgilenmemizi sağlayabilir mi? Düşüncelerinizi oldukça merak etmekteyim. Yorum yaparak onları dile getirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı