Uzak Şehir (Levent Cantek)

Uzak Şehir, Levent Cantek’in grafik roman serisi Ankara üçlemesinin son kitabıdır. Çizimini ise daha önceki çalışmaların ikisinde de imzası bulunan Berat Pekmezci üstlenmiştir. Uzak Şehir’in hikayesi bizi Ankara’ya ve onun karanlık sokaklarında geçen, mafya tiplemelerinin hesaplaştığı ana götürür.

Uzak Şehir, Levent Cantek tarafından hikayesi yazılan ve Berat Pekmezci tarafından çizilen bir grafik romandır. Ankara Üçlemesi’nin son kitabı olan bu eser, Volkan adında bir gencin karamsarlıkla dolu hikayesi üzerinden yer altı dünyasında yaşanan bir hesaplaşmayı konu alır. Kitap ilk kez 2015 yılında İletişim Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Uzak Şehir: Kitabın Konusu

Uzak Şehir, Volkan adında bir gencin Ankara’nın varoş kentlerinde geçen hayat hikayesini ele alır ama anlatmak istediği konu çok daha farklıdır. Ankara’da yaşanan bir hesaplaşmanın ortasında kendisini bulmasıyla Volkan’ın hayat hikayesi bir anda bu hesaplaşmanın anlatılması haline dönüşür.

Volkan’ın bakış açısından anlatılan olay bir süre sonra hikayenin parçası olan Lili’nin bakış açısıyla ve son olarak hikayenin bir diğer parçası olan Cavit’in bakış açısından anlatılır. Her karakterin kendine göre bir doğrusu vardır. Bu doğruluk, yaşananları görmekten tutun yorumlamaya kadar farklılık gösterir. Bu üç karakterin ortak yanı ise hikayede sadece birer piyon olmaları ve sonlarının aynı şekilde bitmesidir.

Volkan’ın parayı bulma sevdasıyla başlayan hikaye, en yakın arkadaşıyla yaşadığı diyalogla son bulur. Bu son birkaç yıl öncesinde ülke çapında büyük gösterilere ve protestolara neden olan Gezi Parkı eylemlerinin yaşandığı günlerle kesişmiştir.

Uzak Şehir: Dramatik Hikayeye Dramatik Son

Çok uzun zaman önce Uzak Şehir‘in hazırlık yazısını yazmıştım ama kitabı okuyabilmek aylar sonrasına nasip oldu. Liste dolu olduğu için biraz geç kaldım sanırım. Sonunda okuyabildiğim ve bunları yazabildiğim için mutluyum. Grafik roman veya adına çizgi roman, benim için bu ayrım pek önemli değil. Önemli olan okuma kültürümüzde kendisine zor yer bulan bu tür çalışmaların yapılmış olması, üstelik başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

Uzak Şehir’i okumadan önce elbette serinin diğer kitaplarını okudum. Dumankara: Hayat Bir Yangındı ile başlayan, Emanet Şehir ile devam eden serinin sonuncusu olan bu kitap diğerlerinden biraz farklı diyebilirim. Yazılarını okursanız birinci kitabın derleme bir eser olduğunu, ikinci eserin kendine özgü bir hikayesinin olduğunu görebilirsiniz. Son kitabın da kendine özgü bir hikayesi bulunuyor ama onu farklı kılan her karakterin kendi bakış açısından hikayenin kahramanı olmasıdır.

Kitaba konu olan hikayenin oldukça iyi işlendiğini söyleyebilirim. Bazı kısımlar bana göre hızlı geçilmiş ve karanlık bırakılmış. Bu belki anlatım için önemli bir detay olabilir. Çünkü diğer türlü bir adım atılmış olsa hikayenin sonunda yaşananlar kolayca tahmin edilebilirdi. Yine de bazı karakterlerin biraz daha detaylandırılması iyi olabilirdi.

Hikayenin sonunun Gezi Parkı eylemleri ile birleştirilmesi bana rahatsızlık vermedi. Bunu yazarın kişisel tercihi olduğunu düşünüyorum. Hatta böyle bir fikir başlangıçta yokken bir anda hikayeye iliştirilmiş bile olabilir. Emin değilim, emin olduğum tek şey ardında saklanmış bir mesajın var olduğu. Bana göre ses getirecek bir olay yaşanırken “dikkatin bir yana çekilmesi ve çıkan gürültüden faydalanılması” burada yer alan mesaj olabilir. Ne zaman bu durumu düşünmemişizdir ki? Bunu değerlendirmelisiniz.

Fazla uzatmadan, Uzak Şehir‘i kitap tavsiyelerim arasında dahil ediyorum. Grafik roman ise grafik roman, çizgi roman ise çizgi roman, hakkını vermek ve yerel anlamda atılan bu adıma destek vermek gerekiyor. Belki bir gün bizim de çizgi roman karakterleriyle dolu geniş bir hayali evrenimiz olabilir.

Yazarın Notu: Ankara Üçlemesi’nin diğer kitaplarını okudunuz mu? Bu kitapla diğer kitaplar arasında ne gibi bir farklılık gördünüz? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı