Uzaklara Giden Yol (Ishmael Beah)

Uzaklara Giden Yol, çocuk yaşta bir savaşın ortasında kalmış, daha sonra UNICEF sayesinde hayata tutunmayı başaran Ishmael Beah’ın hatıratıdır. Ishmael Beah küçük yaşta ülkesi Sierra Leone’de yaşanan iç savaşın tam ortasında kalmış birisidir. Kendisi köyünü işgal eden veya yağmalayan kişilere karşı savaşmak adına çocuk yaşta asker olmuştur. Eline silah aldığında henüz 13 yaşındadır ve uyuşturucu kullanmaya başlamıştır. Daha sonra UNICEF tarafından bulunarak rehabilitasyon merkezine alınmış ve tedavi görmüştür. Orijinal adı A Long Way Gone olan ve dilimize Uzaklara Giden Yol olarak çevrilen kitap, onun yaşadıklarını anlattığı hatıratıdır. Okunması gereken kitaplar arasında yer almasının nedeni ise çocuk askerlerin hayatını olduğu gibi anlatan bir eser olmasıdır.

Kitap çocuk askerler hakkında birçok gerçeği gün yüzüne çıkarmasına rağmen herhangi bir araştırma niteliği taşımayan bir eserdir. Beah tarafından kaleme alınan bu hatırat kendisiyle birlikte savaşmak zorunda kalan diğer çocuk askerlerle birlikte yaşadıklarının sayfalara aktarılmasıdır.

Uzaklara Giden Yol (Ishmael Beah)

Kitap ilk olarak 2007 yılında yayınlanmıştır ve daha sonra herhangi bir değişiklik yaşamamıştır. Hayatın gerçekliğini, farklı diyarlarda yaşayan insanların ne durumda olduğunu gözler önüne serme görevini başarıyla tamamlayan eser çeşitli zümreler tarafından desteklense dahi eleştirilere de maruz kalmıştır.

Devrimci Birleşik Cephe Mattru Jong köyüne saldırmadan önce Beah’ın neden orada olduğunu açıkladığı bir girişle başlamaktadır. Ardından Devrimci Birleşik Cephe köye saldırır ve Beah ile yanındakiler onlara yakalanmadan kaçmayı başarırlar. Beah ve yanındakiler evlerine dönmek için yola koyulurlar ancak karşılaştıkları manzara pek olumlu değildir. Kendi köyleri de Devrimci Birleşik Cephe tarafından ele geçirilmiştir.

Bu noktadan sonra Beah ve yanındakiler köyden kaçanların yanına gitmek isterler. Yolculuklarında karşılaştıkları köylerden birinde barınırlar fakat çok geçmeden bu köy de saldırıya uğrar. Bu noktadan sonra Beah ve yanındakilerin yolları ayrılır. Beah ve arkadaşları ayrı taraflara, vahşi doğaya doğru kaçarlar ancak Beah daha sonra bir grup çocukla daha karşılaşır. Bir şekilde ailesinin güvende olduğunu öğrenir ama çok geçmeden güvenli olan bu köy de saldırıya uğrar. Birçok şey yakılıp yıkılır ancak Beah ailesinin cansız bedenlerini burada bulamaz.

Ardından Beah bir başka güvenli köye doğru yola çıkar. Burada bir süre her şey yolunda gider ancak köyün kuşatıldığı haberi alındıktan sonra askerlerden birisi çocuklardan yardım beklediklerini belirtir ve Beah bu şekilde çocuk asker olur.

Beah çocuk asker olarak yaşadığı süre boyunca çeşitli uyuşturucu maddeler kullanır. Bir asker olarak yapması gerekenleri yapar ve bir süre sonra o bölgeye gelen UNICEF yetkilileri tarafından rehabilitasyon merkezine götürülen çocuklardan birisi olur. Hayata tutunur, uyuşturucuyu bırakır. Bir şekilde kendi ülkesinden Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmenin yolunu bulur ve yeni hayatına merhaba dedikten sonra Uzaklara Giden Yol adını taşıyan bu hatıratı kaleme alır.

Hayatın gördüklerinizden ibaret olduğunu düşünüyorsanız eğer bu kitap dünyaya bakış açınızı değiştirecektir. İnsanların ayak basamadıkları, belki yardım götüremedikleri, belki savaşların pençesinde kalmış insanları göremedikleri birçok yer vardır. Kitabın yazarı Beah, yaşamış olduğu acılara ve travmalara rağmen hayata tutunmayı başarmıştır. İnsanın hayata olan inancını veya bağlılığını sorgulamak istiyorsanız bu eseri kütüphanenize eklemelisiniz.

Eser hakkında daha fazla bir şey söylemeye pek gerek duymuyorum. Önemli bir eser ve okunması gerekiyor. Okuduktan sonra gerçekten hayatınızdaki bazı şeylerin boş olduğunu hissedeceksiniz. Biraz hüzünlenebilir ve gözlerinizden yaşlar dökülebilir ancak dünyanın gerçekleriyle yüzleşmeniz gerekmektedir.

Bu eserin ilk yayın tarihinin 2007 olduğunu belirtmiştim. Dilimizde ise ilk yayın tarihi 2008 yılıdır. Epsilon Yayınevi tarafından yayınlanmıştır ve yaklaşık 250 sayfa bir kitaptır.

Yazıda kullanılan yazı içi görsel öne çıkarılmış görsel https://senapasin.blogspot.com.tr/ adresinden temin edilmiştir.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı