Zamanın Kısa Tarihi (Stephen Hawking)

Zamanın Kısa Tarihi, bilim dünyasının önde gelen isimlerinden Stephen Hawking’in herkesin anlayacağı bir dilde evreni anlattığı başyapıttır. Kitap ile ilgili bunu söylesem bile yeterli olur sanırım. Pek çok kitap listesinde kendisine yer bulmayı bu eserin en önemli özelliği bir bilim adamının elinden çıkıp herkesin anlayacağı bir dilde yazılmış olmasıdır.

Stephen Hawking, bilim dünyasının en parlak teorisyenlerinden birisidir. Aynı zamanda astronom, fizikçi, evrenbilimci, teorisyen ve yazardır. Hawking’in Türkçeye Zamanın Kısa Tarihi olarak kazandırılmış ve orijinal adı A Brief History of Time olan bu eseri yayınlandığı ilk günden bu yana uluslararası kapsamda 10 milyondan fazla satmış ve yaklaşık 40 dile çevrilmiştir. Dilimizde yayını ise a çevirisi ile Alfa Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Zamanın Kısa Tarihi – Kitabın Konusu

Zamanın Kısa Tarihi, fizikle, astronomiyle ve uzay bilimleriyle ilgilenmeyen insanların evreni anlamaları için yazılmıştır. Takdir edeceğiniz gibi satış rakamları ve hala popüler olması, mutlaka okunması gereken kitaplar listelerinde yer alması eserin başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. Kitap ilk olarak 1988 yılında yayınlanmıştır. Daha sonra birkaç kez yeni eklemeler yapılarak tekrardan basımları yapılmıştır. Eklemeler yapılmasının nedeni bilim dünyasında yaşanan son gelişmelerdir. Bununla birlikte eklemeler yapılarak tekrardan basılması veya güncellenmesi kitabın popülerliğini korumasıyla ilgilidir.

Genel olarak insanların kanısı bilim alanında yazılan eserlerin anlaşılmasının güç olduğuna yöneliktir. Bu düşünceye sahip insanlar daha önceden ilgili bilim alanıyla alakalı bilgilere sahip olmaları gerektiğine inanırlar. Hawking ise kaleme aldığı bu eserde sözü edilen insan düşüncesini tamamen kırmayı başarmıştır. Çünkü kitabın dili oldukça basittir ve tek bir formül dışında herhangi bir matematiksel veya fizikle alakalı formül içermemektedir. Hawking anlatmak istediklerini okuyuculara sade bir dille ulaştırmayı başarmıştır. En karmaşık detayları bile akıcı ve yalın bir biçimde aktarabilmiştir. Hatta anlattıklarını gündelik hayattan örneklerle desteklemiştir.

Alfa Yayınları: Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Google Kitaplar’da Oku: A Brief History of Time – Stephen Hawking

Merak Uyandırıcı ve Bilgilendirici Kitap

Zamanın Kısa Tarihi, insanın sürekli olarak aklında olan evrenin nereden geldiği, nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı, sonunun gelip gelmediği gibi belirli sorulara yanıt vermektedir. Bu açıdan her insanın mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Gün geçtikçe uzayla veya evrenle iletişimin güçlendiğini düşünürsek evrenle alakalı temel bilgiler hayatımızı anlamak konusunda bize fayda sağlayacaktır.

Hayatımızı anlama hususunda bahsettiğim unsur ise elbette evreni anlamak, nerede yaşadığımızı veya nasıl yaşadığımızı öğrenmektir. Bu kitabı okuduktan sonra kazanımlarınız çok fazla olacaktır. Evrene bakış açınız değişecektir. Belki de hayat boyu merak ettiğiniz galaksi, kara delikler ve diğer evren kuramlarıyla ilgili bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Kitap hakkında söyleyebileceklerim bunlardan ibaret. Daha fazlasını kitabın içerisinde kendiniz bulabilirsiniz. Astronomi ve zamanda yolculuk meraklısı biriyseniz bu kitap sizi oldukça mutlu edecektir. Popüler bilime yönelik ilginiz artacaktır. Ancak bitirmeden ufak bir noktaya değinmeyi uygun görmekteyim. Kitabın anlatımı oldukça sade olsa bile bazı şeyleri anlamak için temel fizik bilgisine sahip olmanız gerekebilir.

Zamanın Kısa Tarihi – Tavsiye Durumu

Zamanın Kısa Tarihi isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Soruya her koşulda evet cevabını verebilirim. Evreni merak ediyorsan ve beraberinde kafanda bazı sorular varsa bu kitap sayesinde bu sorulara cevaplar bulabilirsin. Bazı eleştirilere göre çeviri konusunda belirli sıkıntıların olduğu belirtilir ama ben bunun büyük bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Stephen Hawking tarafından yazılmış bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmak isteyebilirsin. Bunun için elinde çok fazla alternatif olmadığını belirtmeliyim. Bu kitabı okuduktan sonra Ceviz Kabuğunda Evren ve Büyük Tasarım isimli kitaplarını okumayı düşünebilirsin. Sana önerebileceğim en iyi kitaplar sanırım bunlardan ibaret.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı